Autor fotografie: archiv redakce
Česká televize podle agentury Exanpro, tvořené bývalými českými špiony a analytiky, opakovaně porušila kvůli nevyváženosti a podjatosti svůj etický Kodex ČT.
Exanpro, za kterou stojí zejména bývalý zpravodajský důstojník Vojenského zpravodajství Jiří Wagner, v poslední době zesiluje svoje aktivity. Kromě pořádání odborných seminářů, o kterých Security magazín už nedávno informoval, vydává také zpravodajské analýzy citlivých domácích i zahraničních politických a bezpečnostních kauz. Zaměřuje se také na srovnání výstupů veřejnoprávních médií - ta jsou totiž placena občany této země za nestranné informování systémem „padni komu padni“ a za absenci jakékoliv propagandy. Dlužno dodat, že mediální analýzy Exanpro nabízejí často dost pochmurné čtení.
Příkladem je třeba specifická analýza č. 13026: Prohlubující se nespolehlivost ČT v mediálním zpravodajství- případ 3: Člověk v tísni a východní Ukrajina, kde Exanpro probralo zamlčování základních faktů ze strany redaktora ČT Davida Borka v rozhovoru se šéfem nadace Šimonem Pánkem o odebrání akreditace jeho nadace působit v oblasti Doněcka na východní Ukrajině. Borek totiž Pánkovi vůbec nepoložil stěžejní otázku, zda toto rozhodnutí nesouvisí se vzdělávacím programem nadace Člověk v tísni, při kterém její zaměstnanci ve školách učí o ruské propagandě. A už vůbec nepokračoval v dotazech, nakolik se činnost této neziskovky, štědře dotované kontroverzním multimiliardářem G. Sorosem, slučuje se slovy samotného Pánka, který prohlásil: „Člověk v tísni je transparentní a nestranná organizace…“
A v tom je právě ten problém. Borek by se totiž musel zákonitě zeptat, jak je to s tou Pánkem vyřčenou nestranností, když se zaměřuje toliko na propagandu jedné strany a nepravdy druhé strany ji nevadí. „Je přirozené, že obvinění vůči Člověku v tísni bylo jen záminkou, jak vypudit z území separatistů organizaci, která otevřeně vystupuje proti Ruské federaci, tvrdí Wagner. „Avšak na druhou stranu je naprosto nepřirozené, aby se moderátor vyhýbal stěžejním otázkám na skutečné příčiny vzniklé situace,“ dodává analytik. Moderátor Borek podle něj tak záměrně zamlčel fakta a vyhnul se tím polemice o jednostranném politickém aktivismu společnosti Člověk v tísni. „Mohl to být i pokyn z vedení redakce,“ říká Wagner.
psali jsme: Neobjektivní Česká televize. Záměrně stranila Clintonové a porušila tak zákon o vysílání
Případ je podle něj typickým příkladem toho, jak pracovníci České televize poskytují divákům v případě „citlivých“ záležitostí neúplné informace a nesnaží se vyplnit obraz situace v celé její šíři. „I toto je metoda propagandy,“ tvrdí bývalý vojenský špion. Situace je podle něj o to horší, že jindy se moderátoři ČT skrze svůj podpůrný tým připraví dokonale nejen na dané téma, ale také na minulost pozvaných hostů tak, aby je s ohledem na vývoj diskuze mohli s jejich minulostí konfrontovat. To je třeba případ bývalé spolupracovnice Václava Moravce a dramaturgyně ČT Hany Albertové, kterou pro její neprofesionalitu kritizovali nejen její nadřízení, ale i vlastní kolegové. Albertová i na základě toho s prací v ČT skončila a dnes žije v Karibiku.
Jestliže je tedy Člověk v tísni podle slov vlastního šéfa nestranný a zároveň se podle vlastních stanov zaobírá jen ruskou propagandou, znamená to z logiky věci podle Wagnera, že existuje jen jedna, tedy ruská propaganda. „Avšak zároveň tím (nadace - pozn. red.) prozrazuje, že jedná ve jménu ideologie Západu, neboť ve světě existuje také propaganda americká a propagandy dalších mocností, což jsou lehce prokazatelná fakta, jež nelze zastřít,“ upozorňuje Wagner. Kdyby Člověk v tísni měl podle něj krom okruhu Současná ruská propaganda také okruh Současná americká propaganda, bylo by vše z hlediska nestrannosti v pořádku. „Jenže vzhledem k tomu, odkud plynou finanční příjmy, což lze snadno zjistit z výroční zprávy nadace, není pro nevládní organizaci možné řešit jakýkoliv západní subjekt, i kdyby se jednalo o sebenegativnější jev,“ upozornil Wagner na známou pravdu, že neexistují špinavé peníze a kapr si vlastní rybník nevypustí. „Naproti tomu je vzhledem k finančnímu sponzorům žádoucí svou činností postihovat jejich politické rivaly,“ okomentoval zkorumpovanost a „zaháčkování“ Nadace Člověk v tísni od západních špionážních centrál Wagner.
psali jsme: Nebohá Česká televize. Má určený úhel pohledu. Z Evropské unie
Dlužno dodat, že mezi lidmi z bezpečnostní branže je fakt, že mnozí lidé z Nadace Člověk v tísni spolupracují na svých misích nejen s českými zpravodajskými službami, ale také se zahraničními špionážními centrálami veřejným tajemstvím, o kterém si už štěbetají vrabci nejen na střechách v pražských Kobylisích, kde sídlí civilní rozvědka ÚZSI, ale třeba i pracovištích Vojenského zpravodajství v severočeských Litoměřicích. Stejně zaháčkované jsou ovšem i jiné neziskovky, působící v zahraničí - a to nejen ty české, jak konečně ukázal i americký film Hranice zlomu z roku 2003.
Podle Wagnera tak byl jen v tomto případě rozhovoru Davida Borka s Pánkem Českou televizí porušen její vlastní Kodex ČT nejméně v ustanoveních 5.3, 5.6 a 5.8, když byla zejména porušena její deklarovaná přesnost a nestrannost spočívající ve zjišťování a ověřování skutečností a tím možnost zprostředkovat divákům, kteří si ji platí z koncesionářských poplatků, pravdivý obraz skutečnosti.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více