Česká vláda vyhlásila Evropské komisi válku kvůli omezování práv držitelů střelných zbraní

Česká vláda vyhlásila Evropské komisi válku kvůli omezování práv držitelů střelných zbraní
12 / 05 / 2016, 08:00

Česká vláda i čeští zákonodárci striktně odmítají návrh Evropské komise omezovat práva držitelů střelných zbraní.

Proč nás chtějí evropští politici co nejrychleji odzbrojit?

Praha (ČTK) - Vláda včera odmítla návrh evropské směrnice týkající se kontroly nabývání a držení střelných zbraní.  Návrh by vedl v Česku ke ztrátě tisíců pracovních míst, uvedl na twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) doplnil, že jde o zásadní zpřísnění legálního držení zbraní. "Nejen vzhledem k bezpečnostní situaci s ním nelze souhlasit," konstatoval.

O tomto vysloveně "pitomém" a především nebezpečném návrhu bruselských úředníků, kteří s ním přišli jen několik dnů (!) po teroristických útocích v Paříži 13. listopadu, jsme informovali na našem webu, např. v článku "Chcete si pořídit střelnou zbraň? Pospěšte si, Evropská komise utahuje šrouby."

Ministerstvo vnitra v návrhu pro včerejší zasedání kabinetu doporučilo, aby zástupci ČR "při všech možných příležitostech" aktivně vystupovali proti návrhu evropské směrnice o kontrole zbraní.

Podle analýzy by kvůli tomu premiér a někteří ministři měli co nejdříve navázat neformální kontakt s příslušnými eurokomisaři. Proti navrhovaným změnám, jež reagují na teroristické útoky v Paříži, už se vyslovily Sněmovna a Senát.

Hlavním cílem změny směrnice je posílení boje proti nedovolenému obchodování se střelnými zbraněmi. Česko kritizuje, že návrhy dopadají výlučně na legální držitele zbraní, nikoliv na nelegální zbraně, které jsou k páchání teroristických útoků používány. Předkládaná analýza možných dopadů změn uvádí, že by mohly být rizikem pro vnitřní bezpečnost ČR a že by znamenaly ztrátu tisíců pracovních míst.

Interpol: dovolit občanům nosit na veřejnosti zbraně je nejefektivnější prevence teroristických útoků

Z českého pohledu patří mezi nejproblematičtější změny směrnice přesunutí většiny poloautomatických zbraní mezi zakázané zbraně a požadavek na znehodnocení zakázaných zbraní ve sbírkách a muzeích. Vadí také to, že by členský stát EU nemohl povolit výjimku z držení zakázané zbraně pro civilní subjekt.

"Za zásadní bezpečnostní riziko považujeme hrozící masivní odliv doposud legálních zbraní do nelegální sféry. Vzhledem k historické zkušenosti a stávající atmosféře ve společnosti nelze očekávat, že by legální držitelé zbraní odevzdali nově zakázané zbraně. Lze předpokládat, že dojde k razantnímu zvýšení počtu nelegálně držených zbraní, protože legální držitelé zbraní nově zakázaných je prohlásí za ztracené nebo odcizené," varuje analýza.

Ministerstvo dodalo, že utlumením výroby nebo jejím přesunem mimo EU by stát ztratil schopnost vyrábět zbraně a munici v době ohrožení a hrozil by zánik zbrojní výroby jako takové.

"Všechny střelné zbraně je potřeba zakázat! Všechny civilisty odzbrojit!"

Po zveřejnění návrhu směrnice roste podle vnitra počet žadatelů o vydání zbrojního průkazu, který od roku 2010 klesal. Od loňského července do konce letošního března přibylo 4400 nových držitelů průkazů. Průkaz má nyní přes 294.000 lidí a ministerstvo čeká, že jejich počet bude dál stoupat.

Zbraně nepatří do rukou legálních držitelů zbrojních průkazů?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace