Česká zbrojovka na 45. ročníku výstavy IWA Outdoorclassics v Norimberku

Česká zbrojovka na 45. ročníku výstavy IWA Outdoorclassics v Norimberku
Popisek: IWA 2018
19 / 03 / 2018, 17:00

Prestižní výstava IWA OutdoorClassics v Norimberku je již tradičně místem, kde Česká zbrojovka a.s. představuje své novinky v segmentu sportovních a loveckých zbraní. Nejinak tomu bylo i letos, kdy zde uherskobrodská společnost ve společné expozici se sesterskou firmou 4M Systems a.s. vystavila řadu zajímavých nových produktů. Ty nejzásadnější pak prezentovala v pátek 9. března 2018 na tiskové konferenci.

Na 45. ročníku výstavy IWA OutdoorClassics Česká zbrojovka vůbec poprvé představila odborné veřejnosti novou odstřelovačskou pušku CZ TSR, která by měla v produktovém portfoliu nahradit model CZ 750 M1S1. Tato odstřelovačská puška v ráži .308 Winchester s délkou hlavně 26” a stoupáním 1:11 byla od začátku vyvíjena na základě připomínek uživatelů z ozbrojených složek a je tak primárně určena pro vojenské použití. Mezi její výhody patří velká odolnost a garantovaná životnost 10 000 ran, která byla otestována ve ztížených podmínkách. Je vysoce přesná s použitím standardního továrního střeliva, s nímž lze dlouhodobě dosahovat výborné přesnosti pod 1 MOA, což je přibližně 2,91 cm na vzdálenost 100 m. Má plně stavitelný spoušťový mechanismus, plně stavitelnou pažbu sklopnou v obou směrech a kanelovaný závěr.

Pozornost návštěvníků i odborných novinářů upoutaly také dvě pistolové novinky: modely CZ P-10 C OR a CZ Shadow 2 OR. Zkratka OR znamená Optics Ready a vyjadřuje se jí, že jde o varianty, jejichž závěr byl upraven pro snadnou a vysoce odolnou montáž moderních miniaturních kolimátorů. Pro každou z těchto pistolí byly připraveny speciálně navržené, třískově obráběné montážní destičky s extrémně odolnou povrchovou úpravou nitridací. Úprava závěru je výsledkem unikátního know-how České zbrojovky. Díky němu se podařilo tvar destiček perfektně sladit s designem obou zbraní a docílit mimořádně nízké polohy kolimátoru bez sebemenší újmy na bezpečnosti a spolehlivosti. K hlavním výhodám pistolí CZ Optics Ready patří mimořádná robustnost, pevnost a odolnost montáží, nízká stavební výška, snadné nastřelení kolimátoru i na větší vzdálenosti nebo možnost použití zvýšených co-witness mechanických mířidel v případě jakéhokoliv selhání optiky (u CZ Shadow 2 Optics Ready se připravuje zvláštní destička s hledím).

V roce 2018 nabídku České zbrojovky v produktové řadě pistolí dále rozšiřují hned tři další varianty již třetí generace oblíbených malorážkových adaptérů Kadet pro pistole CZ – a to pro velice zajímavý výběr modelů. Jedním z nich je polymerová SA/DA pistole CZ P-09 standardní velikosti. Obdobně řešené malorážkové konverze se však dočkaly také celoocelové modely CZ 75 SP-01 a CZ Shadow 2.

CZ P-09 Kadet je k dispozici jako samostatná konverze i jako kompletní, cenově atraktivní malorážková pistole. V případě CZ 75 SP-01 Kadet jde jen o samotný adaptér, protože kompletní malorážková pistole by byla vzhledem k nákladům na výrobu ocelového těla neúměrně drahá. Nejpřekvapivějším přírůstkem do rodiny pistolových malorážkových konverzí je CZ Shadow 2 Kadet. Také v tomto případě se bude prodávat jen adaptér, který si může snadno a rychle namontovat každý uživatel této primárně sportovní velkorážové pistole.

V segmentu dlouhých kulových zbraní se hned dva nové modely inspirovaly úspěšnou univerzální loveckou a sportovní kulovnicí CZ 557 Varmint: v kategorii Medium jde o variantu CZ 557 Varmint Synthetic s originální symetrickou polymerovou pažbou se stavitelnou botkou, zatímco kategorii Lite obohatila nápaditě řešená lehká kulovnice CZ 527 Varmint MTR.

Řadu CZ 557 dále rozšířil model CZ 557 Lux II., jímž Česká zbrojovka a.s. vychází vstříc konzervativněji orientovaným zákazníkům. Nová kulovnice má proto klasický jednospoušťový francouzský napínáček, pojistku, která v zajištěné poloze blokuje pohyb závěru, a hlaveň dlouhou 610 mm. V rážích 7x64, 8x57 IS a 30-06 Springfield je zásobována nábojovou schránkou s kapacitou pěti nábojů; verze ráže .308 Winchester je vybavena odnímatelným zásobníkem na čtyři náboje – ovšem dokoupit lze i desetiranový zásobník.

Jedna z nejdokonalejších lehkých kulovnic všech dob, legendární „minimauserovka“ CZ 527, má za sebou dlouhou historii, jejíž kořeny lze vysledovat až do roku 1948. Těžko hledat lepší důkaz mimořádných kvalit tohoto modelu. V roce 2018 tato modelová řada prochází rozsáhlým upgradem, jehož cílem je srovnat krok s aktuálními trendy a nabídnout zákazníkům co nejdokonalejší parametry a výkony. Upgrade této zbraně se projevuje zejména v její větší přesnosti, které je dosaženo zejména modernizací výroby, nicméně příznivě se na ní podílejí i nová mechanická mířidla, převzatá z kulovnice CZ 557. Stále více modelů CZ 527 je vybaveno závity na ústí hlavně pro montáž tlumiče hluku výstřelu a případně dalšího příslušenství. Zákazníci určitě ocení, že povrchová úprava dřevěných pažeb kulovnic CZ 527 s mechanickými mířidly, varianty Exclusive Ebony Edition a také nového modelu CZ 527 MTR se změnila z lakování na napouštění olejem. Důvodem je nejen lepší vzhled a dokonalá impregnace, ale také snadnější oprava potlučenin a odřenin.

Sesterská společnost České zbrojovky, firma 4M Systems, v Norimberku představila řadu nových taktických batohů; největší novinkou z jejího portfolia však byla balistická vesta Spider 2.0.

Na veletrhu IWA OutdoorClassics 2018 se na ploše více než 100 000 m2 v jedenácti výstavních halách prezentovalo 1 588 vystavovatelů (mezi nimi tradičně také Česká zbrojovka a.s.). Expozice si prohlédlo na 50 tisíc návštěvníků ze 115 zemí. Není bez zajímavosti, že osm z deseti vystavujících firem a zhruba dvě třetiny návštěvníků pocházejí z jiných zemí, než je Německo. Výstava IWA OutdoorClassics tak potvrdila svou pověst jednoho z nejvýznamnějších mezinárodních setkání firem a odborníků se zaměřením na vše, co souvisí s loveckou, sportovní i obrannou střelbou, outdoorovými aktivitami a bezpečnostní problematikou.

Tagy článku