České bezpečnostní agentury by měly dostat novou legislativu

České bezpečnostní agentury by měly dostat novou legislativu
06 / 04 / 2016, 10:00

Bezpečnostní služby zaměstnávají 50 tisíc osob a mají obrat 20 miliard korun.

Praha 6. 4. 2016 – Poslanecká komora v prvním kole projedná normu, která začne regulovat podnikání v této oblasti. Ve většině evropských zemích tomu tak již je. Například na Slovensku je tato činnosti již mnoho let licencovaná ministerstvem vnitra.

Smyslem zákona je nastavení jasných pravidel a tím větší jistota klientů při nákupu bezpečnostních služeb. „Nejedná se o zanedbatelnou oblast ekonomiky. Odhadovaný obrat činí zhruba 20 miliard korun,“ říká Roman  Vontor, partner poradenské sítě Expense Reduction Analysts. 

V Česku je nyní vydáno podle živnostenského zákona téměř 7 tisíc koncesí, které bezpečnostní agentury musí vlastnit. Podmínky pro vydání koncese jsou natolik vágní, že prakticky umožňují téměř komukoliv v této oblasti podnikat.

USBS : Požadujeme přijetí zákona o soukromé bezpečnostní činnosti

Odhaduje se, že v tuzemsku působí asi 1500 subjektů, které poskytují v různém rozsahu strážní či detektivní služby. Pokud vyjdeme ze srovnání s okolními státy, docházíme ke zjištění, že agentur je asi dvakrát až třikrát tolik, než je běžné. V tomto sektoru působí podle našich odhadů asi 50 tisíc lidí.

Nová pravidla mají stanovit celou řadu podmínek, které dnes nejsou vyžadovány. Mimo bezúhonnosti půjde zejména o zdravotní způsobilost a povinné pojištění. Nebude možné, aby v nich pracovali recidivisté či jinak fyzicky či psychicky nezpůsobilí zaměstnanci.  Licence má být udělována ministerstvem vnitra na dobu deseti let. Pokud subjekt nebude splňovat zákonné podmínky, může být  licence odebrána.

„Podle našich informací návrh zákona nerozšiřuje možnosti zasáhnout do práv a svobod třetích osob a pracovníci se budou muset řídit ‚nutnou obranou a krajní nouzí‘, jak je vymezuje trestní a správní právo,“ shrnuje Roman Vontor.

Je navrhováno rozlišovat několik druhů soukromé bezpečnostní činnosti a to ostrahu osob a majetku, pátrací služby, převoz hodnotných věcí, technickou službu pro ochranu osob a majetku a bezpečnostní poradenství.

„Tato legislativní aktivita jde jednoznačně správným směrem. Je potřebné však zajistit, aby se zákon nestal nástrojem i proti malým flexibilním a konkurenčně velmi úspěšným agenturám,“ uzavírá Roman Vontor.

::

Expense Reduction Analysts (ERA) je mezinárodní síť více než 700 odborných poradců, kteří se specializují na pomoc zejména malým a středním podnikům při zvyšování zisku snížením nepřímých provozních nákladů. Vznikla v roce 1992, působí již ve více než 30 zemích a má za sebou na 14 000 úspěšných projektů na snížení nákladů. Česká pobočka funguje od roku 2011. Více informací najdete na www.expensereduction.com.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace