České bezpečnostní složky napojené na organizovaný zločin?

České bezpečnostní složky napojené na organizovaný zločin?
13 / 05 / 2016, 06:45

Detektivové ÚOOZ ve středu spustili akci mířící do vnitřních struktur policie. Provedli domovní prohlídky na desítkách míst v Česku a zadrželi několik osob.

Detektivové včera obvinili tři lidi. Měli údajně vynášet citlivé informace z policejní databáze. Obviněni jsou mimo jiné kriminalista protikorupčního útvaru a také pracovník celní správy. Včera ráno navíc vyšetřovatelé prohledávali kancelář a byt pražské městské státní zástupkyně Dagmar Máchové. Policie pokračovala v domovních prohlídkách na desítkách míst.

Kriminalista z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) zřejmě vynášel citlivé informace ze spisů. Podle serveru Lidovky.cz měl středočeský celník Pavel Šíma zase lustrovat v uzavřených policejních databázích. Kdo je třetím obviněným není jasné, zřejmě ale za informace z policejních databází platil. Policie se v aktuálním případu zajímá také o policistu Pavla Nevtípila nebo o státní zástupkyni Dagmar Máchovou, jejíž kancelář včera ÚOOZ prohledala.

Týdeník Respekt uvedl, že mezi zadrženými je pražský kriminalista Pavel Klučka, jeho spolupracovník Pavel Nevtípil a příslušník protikorupční policie. Server Aktuálně.cz později zjistil, že jde o vedoucího druhého oddělení odboru korupce Radka Holuba. Mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej včera potvrdil, že „došlo k omezení na osobní svobodě jednoho policisty z útvaru“. 

Skupinu vedl podle Respektu bývalý policista Igor Gáborík, který sděloval informace z vyšetřování jednomu z vlivných pražských lobbistů. Gáborík byl podle listu kdysi i policejní spojkou Radovana Krejčíře a od sboru odešel před 15 lety. 

„Trestná činnost, pro kterou bylo zahájeno trestní stíhání, souvisí s neoprávněným předáváním informací z probíhajících trestních řízení a informací z lustrací uzavřených systémů bezpečnostních složek,“ řekla včera odpoledne vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. 

Policie podle ní pracovala na případu tři roky. Začala se jím zabývat v říjnu 2013 a o rok později bylo vyšetřování delegováno na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), přestože podle obecné příslušnosti by případ spadal pod Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Důvodem byla podle Bradáčové "ekonomika a samotné naplnění účelu trestního řízení". 

Chovanec včera ČTK řekl, že ÚOOZ a státní zastupitelství budou muset v budoucnu, pokud to umožní vyšetřování, vysvětlit, proč nebyla k vyšetřování využita GIBS. Připomněl, že jde už o druhý případ kriminality v řadách policie, který inspekce neřešila. Loni v říjnu ÚOOZ zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů.

„Pokud by to mělo pokračovat, tak se pojďme bavit o tom, jestli ta Generální inspekce bezpečnostních sborů v této podobě vůbec má smysl," řekl ministr pro ČTK. 

Zdroj: rozhlas.cz, ČTK

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace