Detektivové ÚOOZ ve středu spustili akci mířící do vnitřních struktur policie. Provedli domovní prohlídky na desítkách míst v Česku a zadrželi několik osob.
Detektivové včera obvinili tři lidi. Měli údajně vynášet citlivé informace z policejní databáze. Obviněni jsou mimo jiné kriminalista protikorupčního útvaru a také pracovník celní správy. Včera ráno navíc vyšetřovatelé prohledávali kancelář a byt pražské městské státní zástupkyně Dagmar Máchové. Policie pokračovala v domovních prohlídkách na desítkách míst.
Kriminalista z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) zřejmě vynášel citlivé informace ze spisů. Podle serveru Lidovky.cz měl středočeský celník Pavel Šíma zase lustrovat v uzavřených policejních databázích. Kdo je třetím obviněným není jasné, zřejmě ale za informace z policejních databází platil. Policie se v aktuálním případu zajímá také o policistu Pavla Nevtípila nebo o státní zástupkyni Dagmar Máchovou, jejíž kancelář včera ÚOOZ prohledala.
Týdeník Respekt uvedl, že mezi zadrženými je pražský kriminalista Pavel Klučka, jeho spolupracovník Pavel Nevtípil a příslušník protikorupční policie. Server Aktuálně.cz později zjistil, že jde o vedoucího druhého oddělení odboru korupce Radka Holuba. Mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej včera potvrdil, že „došlo k omezení na osobní svobodě jednoho policisty z útvaru“.
Skupinu vedl podle Respektu bývalý policista Igor Gáborík, který sděloval informace z vyšetřování jednomu z vlivných pražských lobbistů. Gáborík byl podle listu kdysi i policejní spojkou Radovana Krejčíře a od sboru odešel před 15 lety.
„Trestná činnost, pro kterou bylo zahájeno trestní stíhání, souvisí s neoprávněným předáváním informací z probíhajících trestních řízení a informací z lustrací uzavřených systémů bezpečnostních složek,“ řekla včera odpoledne vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Policie podle ní pracovala na případu tři roky. Začala se jím zabývat v říjnu 2013 a o rok později bylo vyšetřování delegováno na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), přestože podle obecné příslušnosti by případ spadal pod Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Důvodem byla podle Bradáčové "ekonomika a samotné naplnění účelu trestního řízení".
Chovanec včera ČTK řekl, že ÚOOZ a státní zastupitelství budou muset v budoucnu, pokud to umožní vyšetřování, vysvětlit, proč nebyla k vyšetřování využita GIBS. Připomněl, že jde už o druhý případ kriminality v řadách policie, který inspekce neřešila. Loni v říjnu ÚOOZ zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů.
„Pokud by to mělo pokračovat, tak se pojďme bavit o tom, jestli ta Generální inspekce bezpečnostních sborů v této podobě vůbec má smysl," řekl ministr pro ČTK.
Zdroj: rozhlas.cz, ČTK
Tagy