České bezpilotní letouny z VTÚ imitovaly vzdušné cíle nad Baltským mořem

České bezpilotní letouny z VTÚ imitovaly vzdušné cíle nad Baltským mořem
Autor fotografie: archiv Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany|Popisek: Bezpilotní stroj z VTÚ
22 / 06 / 2016, 15:15

Třiačtyřicet! To je počet vzletů bezpilotních letounů Vojenského technického ústavu, s. p., přesněji řečeno úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany ve prospěch litevských a lotyšských jednotek protivzdušné obrany nad Baltským mořem.

Na loňskou úspěšnou zahraniční premiéru v imitování vzdušných cílů navázala stejně zdařilá repríza. Tak lze hodnotit červnové nasazení zaměstnanců a bezpilotních prostředků VTÚ pro alianční partnery. Stalo se tak na mezinárodním cvičení Baltic Zenith 2016, které proběhlo v lotyšském výcvikovém prostoru Škedé u přímořského města Liepaja. Tady pětice specialistů VTÚLaPVO s bezpilotními letouny Miss Tractor připravovala terčové situace pro ostré střelby raketami z ručních raketových protiletadlových systémů velmi krátkého dosahu RBS-70 prostřednictvím bezpilotních prostředků s vlečným rukávem.

Letouny VTÚ

V průběhu cvičení pobaltských protiletadlovců (příslušníci estonské armády byli v roli pozorovatelů) bylo uskutečněno 43 letů v trvání 12 hodin 25 minut. Na bezpilotní terče bylo vystřeleno 23 raket litevskými systémy a 18 raket z lotyšských „erbéesů“.

Bojové střelby probíhaly za velmi proměnlivých meteorologických podmínek. Zvláště náročný byl čtvrtek 16. června, kdy síla větru převyšovala u země 10 m/s a ve výšce nad mořem byly nárazy až 15 m/s. I s tím se však specialisté „vtulky“ dokázali vypořádat.

Profesní efektivita byla zajištěna velmi dobrou součinností mezi řídicím střelby a obsluhou bezpilotního prostředku, protože v průběhu letu bylo nutno provádět manévr výškou, aby terč nezasahoval do spodní hladiny oblačnosti.

Závěrečné hodnocení bojových střeleb?

Velitel lotyšské divize PVO podplukovník Juris Skudra opakovaně zdůraznil, že by cvičení Baltic Zenith nebylo uskutečnitelné bez vysoké profesionality českých kolegů a vyjádřil přesvědčení, že tato alianční součinnost, prostřednictvím Vojenského technického ústavu, bude pokračovat i v dalších letech.

Připravil: Pavel Lang, VTÚ s.p.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.