České bitevníky L-159 Alca budou nasazeny proti IS v Iráku

České bitevníky L-159 Alca budou nasazeny proti IS v Iráku
Autor fotografie: © Milan Nykodým, Česká republika|Popisek: L-159 Alca
28 / 04 / 2016, 08:15

Půjde vůbec o první zahraniční misi těchto letounů. Do Iráku se už kvůli tomu připravuje český kontingent.

Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR včera podpořil návrh Ministerstva obrany na nasazení Armády České republiky v zahraničních misích v letech 2017 a 2018 s výhledem na rok 2019 a návrh na vyslání Leteckého poradního týmu v počtu 35 osob do Iráku. Jednání výboru se účastnili ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Josef Bečvář.

Ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Josef Bečvář na jednání výboru pro obranu

Vedle dlouhodobého angažmá v Afghánistánu v rámci mise Resolute Support získává v souvislosti s výrazným zhoršením bezpečnostního prostředí na významu naše účast v misích v Africe a na Blízkém východě. Vedle výcvikové mise Evropské unie (EUTM) v Mali bude do této země letos nasazen tým Speciálních sil AČR a to v rámci mise MINUSMA v Mali.

Dále pokračuje naše účast v operaci Multinational Force and Observers (MFO) na Sinaji, v operaci EU ALTHEA na území Bosny a Hercegoviny a operaci NATO Joint Enterprise na území Kosova. Svůj příspěvek ve velitelských strukturách bude mít česká armáda také v protipirátské operaci EU NAVFOR ATALANTA v oblasti Afrického rohu a operaci EU NAVFOR MED SOPHIA zaměřenou na omezení nelegální migrace ve Středomoří.

Česká republika bude pokračovat také ve svém zapojování do Sil rychlé reakce NATO (NATO Response Force, NRF). Čeští vojáci budou také připraveni zapojit se do případné mírové operace OSN. „Pokud by měly být jednotky nasazeny, bude zpracován samostatný návrh,“ dodal ministr obrany Martin Stropnický.

„Kromě operací uvedených v připraveném materiálu se bude Česká republika aktivně podílet i na boji proti Daesh. Vyslání Leteckého poradního týmu do Iráku, kde by měli naši vojáci do konce roku 2018 pomáhat s výcvikem na L-159, schválila vláda již před měsícem,“ komentuje ministr Stropnický další návrh, který podpořili poslanci výboru pro obranu.

Cílem působení instruktorů je poskytování poradenství pro irácké vojenské piloty, pozemní technický personál a další experty v široké škále aktivit, které souvisejí s letovou činností, bojovým nasazením a technickou údržbou letounů L-159.

Vláda návrhy schválila 18. dubna, resp. 30. března 2016. Poslanci o nich budou rozhodovat na své nejbližší schůzi.

Zdroj: mocr.army.cz , foto: Petr Medek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace