České deníky zdůrazňují vliv KSČM a prezidenta na vládu

České deníky zdůrazňují vliv KSČM a prezidenta na vládu
Autor fotografie: pixabay.com
28 / 06 / 2018, 06:30

Zejména vlivu komunistů a prezidenta Miloše Zemana na vládu premiéra Andreje Babiše (ANO) si dnes všímají komentátoři českých deníků.

Babiš, který je podle nich zvyklý mít rozhodující slovo, se prý musí navíc připravit na programové rozdíly mezi koaličním partnerem ČSSD a hnutím ANO. Zeman menšinovou vládu jmenoval ve středu, komunisté o její podpoře definitivně rozhodnou o víkendu.

Podle komentátora Práva na sebe budou marketingové výstřely ANO a tradiční program levicové ČSSD narážet nepřetržitě. "Zatímco Babišovi stačí zmapovat si, co mezi lidmi budí největší emoce, a k tomu přisypat fráze o návratu Česka na špici Evropy, kde bylo za Masaryka, (předseda ČSSD Jan) Hamáček dává najevo, že je připraven realizovat nefalšované levicové priority. Kdo z těch dvou je ale ve finále úspěšněji prodá voličům, to už je věc druhá," píše.

Premiérovi budou podle něj chystat "vzrušující zážitky" také Zeman a komunisté. Prezident se prý cítí být jedním z vládních architektů a vnímá Babišovu submisivitu. "Díky ní bude posilovat svůj vliv i na ta zákoutí exekutivy, jež by prezidentovi měla zůstat zapovězena," dodal komentátor.

Komentář deníku E15 se v souvislosti se vznikem druhé Babišovy vlády věnuje mimo jiné úloze komunistů, kteří by měli menšinový kabinet podpořit ve Sněmovně. "Po 28 letech budou špičky české politiky opět čekat na výsledky zasedání ústředního výboru komunistické strany," upozorňuje autor komentáře. Od sametové revoluce je to podle něj poprvé, kdy hlasování komunistů rozhodne o podobě budoucí vlády.

Komunisté by o podpoře vládě měli hlasovat v sobotu. "Pozoruhodné je, že ČSSD se od toho distancuje a říká, že smlouvu s komunisty by mělo podepsat jen hnutí ANO," uvádí dále deník E15. ČSSD tím podle autora komentáře dává významnou moc do rukou Babiše a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.

Komentátor Lidových novin si všímá paradoxů provázejících současnou vládu. "Druhý nejbohatší Čech stanul v čele vlády, která je tak levicová, že snad ani levicovější být nemůže. Bývalý podnikatel předsedá sboru, jehož cílem je zajistit co největší rovnost, růst platů a důchodů jako bonus k tomu," vyjmenovává autor komentáře. Poté co předchozí kabinet podle něj zničil liberální reformy svých předchůdců, bude koalice budovat jen samá pozitiva a sociální jistoty. "Socialismus s lidskou tváří se nám pomaloučku, polehoučku vrací," myslí si komentátor Lidových novin.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace