České gripeny na Islandu

České gripeny na Islandu
Autor fotografie: kpt. Tomáš Maruščák a Jan Čadil|Popisek: Gripen AČR
02 / 10 / 2016, 00:00

Ve čtvrtek 29. září 2016 krátce po půl dvanácté vzlétly z mateřské 21. základny taktického letectva Čáslav první tři letouny JAS-39 Gripen na Island, o půl hodiny později je následovaly další dva nadzvukové stroje. Na letišti Keflavík přistály poslední letouny v 18.11 hod. českého času.

Většina příslušníků 3. úkolového uskupení odletěla na Island již v neděli 25. září 2016. Na ostrově budou čtyři nadzvukové stroje (pátý je záložní) nasazeny od příštího týdne k ostraze vzdušného prostoru aliančního státu, který nedisponuje vlastní armádou.

Na cestě měl doprovodit české stíhače tanker KC-135 amerických vzdušných sil. „V místech určených k tankování za letu není vhodné počasí, předpokládá se tam silná turbulence, které neumožňuje bezpečné provedení procedury. Po dohovoru s kapitánem amerického tankeru se velitel přeletu rozhodl pro záložní variantu – spolupráci s tankerem zrušit a přelet realizovat s mezipřistáním na letišti Lossiemouth ve Skotsku,“ prozrazuje zástupce velitele 211. taktické letky major Milan Nykodym. „Jako piloti jste výborně vycvičeni, se záložním plánem je vždy nutné počítat. Jsem přesvědčen, že úkol splníte jako vždy se ctí, která je vojákům Armády České republiky vlastní,“ zaznělo z úst zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – ředitele Společného operačního centra generálmajora Petra Mikulenky, který se všemi piloty přijel osobně rozloučit.

Přípravu letounu k opakovanému vzletu musejí zvládat i piloti

Délka letu se tak prodloužila ze 4 hodin na více jak 6 hodin. V rámci přeletu museli piloti na letišti připravit letouny k opakovanému vzletu do cílové destinace Keflavík (tzv. Cross Servicing). „K této proceduře jsou všichni piloti letky cvičeni,“ doplňuje major Nykodym.
Letouny po přistání projdou nezbytnými kontrolami a předepsanými pracemi tak, aby byly připraveny na první certifikační lety, které se uskuteční začátkem příštího týdne pod dohledem komise z nadřízeného stupně velení Společného mnohonárodnostního operačního střediska vzdušných sil NATO (CAOC – Combined Air Operations Centre) z německého Uedemu.

Zaujetí ostré hotovosti na Islandu již v příštím týdnu

Již v průběhu příštího týdne by měla první směna zaujmout ostrou hotovost v rámci systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System). Plnění operačního úkolu je plánováno do počátku listopadu 2016. Letouny se poté vrátí zpět na mateřskou základnu v Čáslavi buďto v doprovodu amerického tankeru, nebo v případě potřeby opět s mezipřistáním v rámci záložního plánu přeletu.

„Již potřetí během posledních tří let jsme dokázali připravit letouny, techniku a personál tak, abychom mohli během následujících týdnů zabezpečovat dva hotovostní systémy současně,“ uvedl velitel čáslavské základny plukovník Petr Tománek. Letouny gripen Vzdušných sil Armády ČR tak budou opětovně působit v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO jak z mateřské základny, tak ze 3000 km vzdáleného islandského letiště Keflavík.
Mise má přinést nové zkušenosti a rozšířit operační schopnosti

Drtivá většina českého úkolového uskupení je složena z příslušníků 21. základny, kteří se plnění úkolu na Islandu v letech 2014 a 2015 nezúčastnili. „Bylo by jednoduší pro samotné nasazení složit uskupení z vojáků, kteří již misi na Islandu absolvovali. Ale to není cesta, kterou jsme se rozhodli jít,“ uvádí velitel úkolového uskupení podplukovník Jaroslav Tomaňa a dodává: „Umožnění dalším vojákům nasazení v zahraničí přinese získání nových zkušeností při plánování, přípravě a plnění úkolu, které úzce souvisí s rozšířením operačních a bojových schopností.“

K ostraze vzdušného prostoru byly doposud letouny gripen vyzbrojeny kanonem a raketami vzduch-vzduch krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder. Historicky poprvé ale budou také české stíhací letouny na zahraniční misi navíc vyzbrojeny raketami vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM středního dosahu.

„Pro tuto variantu výzbroje jsme se rozhodli z důvodu, že získaná praktická zkušenost přinese další nové poznatky, které umožní nastavení všech postupů pro následující období. Kdykoliv v krátkém časovém horizontu bychom měli být připraveni k plnění úkolů s tímto druhem výzbroje v zahraničí,“ dodává podplukovník Tomaňa. Spojenecké armády běžně používají k plnění úkolů ostrahy vzdušného prostoru tento druh raket.

Armáda Češké republiky stabilně přispívá ke kolektivní obraně

Úkolové uskupení Armády České republiky ASICIPPN (Airborne Surveillance and Interception to meet Capabilities Iceland´s Peacetime Preparedness) bude na Islandu působit v celkovém počtu 66 osob.

„Jedná se již o páté nasazení českých letounů JAS-39 Gripen v zahraničí k ochraně vzdušného prostorů členských států NATO. V letech 2009 a 2012 chránily české gripeny vzdušný prostor pobaltských zemí, v roce 2014 a 2015 působily na Islandu,“ připomenul náčelník generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a doplnil: „Toto nasazení je nejen dalším z praktických příkladů českého zapojení do společného aliančního úsilí, ale i velmi dobrou příležitostí k rozšíření zkušenostní a schopností příslušníků našeho taktického letectva.“

Autor: kpt. Tomáš Maruščák, 21. zTL
Foto: kpt. Tomáš Maruščák a Jan Čadil

Tagy článku