Až 150 tisíc lidí chybí České republice k zajištění její bezpečnosti. To může znamenat její vážné ohrožení, tvrdí bezpečnostní experti. Třeba armáda nemá ani tolik Aktivních záloh, aby ubránila páteřní energetické sítě státu. Legenda českých hasičů a jejich bývalý velitel generál Miroslav Štěpán navíc varuje před rizikem demografických změn ve složení obyvatelstva této země.
Podle všech zahraničních zkušeností totiž potřebuje stát k zajištění své obrany a bezpečnosti pět až sedm procent svého obyvatelstva. ,,To je v našich podmínkách půl milionu až 700 000 lidí v armádě, policii, hasičském sboru, Integrovaném záchranném systému a ve zpravodajských složkách. Přitom jich nemáme ani polovinu. Ať počítám, jak počítám, chybí nám až 150 tisíc lidí,“ neskrývá pesimismus Štěpán. I proto je nekompromisní: „Je třeba vážně uvažovat o tří až čtyřměsíční vojenské službě v nějaké formě povinné pro každého.“
Kapitolou samo o sobě jsou i nyní konečně po mnoha letech preferované Aktivní zálohy české armády. Jak totiž generál Štěpán spočítal, i přes určité navýšení v poslední době, způsobené navýšením jejich platů, jich je stále zoufale málo. „Aktivní zálohy dnes nestačí ani na střežení všech páteřních energetických rozvoden v České republice,“ varoval Štěpán. „A to už vůbec nemluvím o zabezpečení distribučních sítí plynu a vody,“ řekl Štěpán. Přitom se ministerstvo obrany bije v prsa, jak je v náboru nových, po službě dychtících záložáků úspěšné.
psali jsme: Mezinárodní konference bezpečnostního managementu 2017
„Navíc si málokdo uvědomuje jeden hořký fakt: velká část nově zverbovaných záložáků nešlo do armády jako jejich předchůdci ze srdce, z vlastenectví, ale kvůli trojnásobnému navýšení jejich odměn,“ podotýká bezpečnostní expert Petr Úpický. „Tamto byli srdcaři, tohle jsou žoldáci,“ dodává Úpický s tím, že armáda na jedné straně navíc stále brání vstupu podobných vlastenců (když je selektuje podle nikde nezveřejněných a tudíž nepřezkoumatelných pravidel, třeba i podle přání tzv. Sudetoněmeckého landsmanšaftu), ale zarytí neostalinisté a trockisté oslavující nedemokratické hodnoty, které se neslučující s právním řádem České republiky, jim nevadí. Navíc jsou podle Úpického tikající bezpečnostní hrozbou kvůli svým vazbám na Rusko. Generál Štěpán s ním souhlasí: „Vlastenectví je dnes bohužel pro mladé Čechy zcela vyprázdněný pojem.“
Štěpán se také dotkl stavu a kapacity krytů pro civilní obyvatelstvo v České republice. „Nejlepší v Evropě jsou na tom Švýcaři, což je dáno jejich historií i terénem země. Celkem má Švýcarsko kapacity v úkrytech pro 114 procent svého obyvatelstva. U nás je to kolem 40 procent,“ řekl Štěpán. V tom máme být zhruba na evropském průměru, uvedl s tím, že občan by měl být schopen postarat se sám o sebe během mimořádné situace alespoň na 10 dní, lépe na dva týdny. A to nejen co se týče jídla, ale také samozásobení vodou nebo léky.
Štěpán také varoval před hrozbou demografických změn, ke kterým podle expertů v České republice - stejně jako v celé Evropě - brzy dojde. „V roce 2100 nás bude podle některých prognóz 6,5 milionu, podle jiných 14 milionů. Každopádně je otázkou, kdo tady bude v té době vládnout? Co je jisté už teď, že Češi zde budou jen zbytkem, menšinou,“ tvrdí Štěpán.
psali jsme: Konference v CEVRO ukázala nedostatečnou připravenost státu čelit bezpečnostním rizikům v budoucnu
Vinu na současném tristním stavu, co se týče (ne)připravenosti českého národa na mimořádné bezpečnostní opatření a rizika, ale vidí krom úředníků a ministrů resortu školství také u veřejnoprávních médií, České televizi a Českém rozhlase. „Co dělají tato veřejnoprávní média? Kdo jiný než ona, která si platíme ze svých daní, mají vychovávat dospělé občany k přípravě na obranu státu? Přitom když jsem šel svého času za nejmenovaným ředitelem České televize s takovou žádostí, zeptal se mně zcela vážně, kolik dám peněz, aby se televize touto problematikou začala zabývat. To už je skoro na trestní oznámení,“ postěžoval si bývalý velitel českých hasičů.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více