České republice nehrozí žádné konkrétní nebezpečí. Kontroly na hranicích byly odvolány

České republice nehrozí žádné konkrétní nebezpečí. Kontroly na hranicích byly odvolány
Autor fotografie: MV ČR|Popisek: V ČR platí 1. stupeň ohrožení terorismem - bdělost
24 / 07 / 2016, 11:45

Podle zpravodajské skupiny není potřeba stupeň ohrožení před terorismem zvyšovat. "Současná bezpečnostní opatření v ČR jsou proto dostačující," dodal Chovanec.

Praha (ČTK) - V České republice nadále platí první ze čtyř stupňů ohrožení před terorismem, tedy bdělost. Zemi po pátečním útoku v německém Mnichově nehrozí konkrétní nebezpečí. V ulicích přesto zůstanou posílené policejní hlídky, které budou hlídat nákupní centra a další místa, kde se schází víc lidí. ČTK o tom po dnešním jednání zpravodajské skupiny informoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Zpravodajská skupina, kam patří zástupci bezpečnostních a zpravodajských služeb, se po různých teroristických útocích ve světě setkává pravidelně. "Po vyhodnocení dostupných a relevantních informací dle zpravodajské skupiny nic nenasvědčuje tomu, že by ČR hrozilo v souvislosti se situací v Německu konkrétní nebezpečí," uvedl Chovanec.

V ulicích se dál bude pohybovat víc policejních hlídek, které se zaměří na objekty, jako jsou letiště, nádraží či dějiště sportovních a kulturních akcí, kde se může setkat víc lidí. Kontroly na hranicích s Bavorskem zavedené krátce po pátečním útoku naopak policie odvolala.

Poslední známé jednání zpravodajské skupiny bylo před týdnem po teroristickém útoku ve Francii. Také tehdy ponechala v platnosti první stupeň ohrožení před terorismem.

Stupeň jedna v Česku platí od 22. března, kdy ho schválila vláda v reakci na teroristické útoky na bruselském letišti a v tamním metru. V ulicích bylo na dva měsíce nasazeno několik vojáků, kteří hlídkovali společně s policisty. Společné hlídky skončily v květnu.

Tagy článku