České tajné služby jsou v rozkladu. Brzy prý zažijeme teroristický útok

České tajné služby jsou v rozkladu. Brzy prý zažijeme teroristický útok

"Nebezpečí osamělého vlka je v tom, že nikde na světě to zpravodajské služby neuhlídají," říká v rozhovoru pro server Neovlivni.cz český tajný agent.

Dlouholetého aktivního českého špiona vyzpovídala šéfredaktorka serveru Neovlivní.cz Sabina Slonková. Ten otevřeně popsal bezpečnostní situaci i to, s jakými informacemi dnes zpravodajci pracují. Na rozhovor upozornil server parlamentnilisty.cz.

Podle slov agenta tajných služeb, který se roky věnuje mezinárodnímu terorismu se specializací na islám, dojde v Česku brzy k útokům. Tuzemské zpravodajské služby jsou podle něj v rozkladu a politici s tím nic nedělají. Zároveň také potvrdil slova šéfa amerických služeb Jamese Clappera, který v dubnu vyslal do Evropy varování, aby místní tajné služby začaly spolupracovat. Podle něj se tak však stále neděje. „Ty české spolu zcela jednoznačně nespolupracují. Situace je zcela opačná, naopak si podrážejí nohy a nepředávají si informace. Následky mohou být fatální. Bohužel se obávám, že politici to začnou řešit, až když bude pozdě,“ uvedl.

Podle jeho názoru jsou zde tak dvě tři desítky potencionálně nebezpečných muslimů. „To jsou lidé schopní slovně se vyjadřovat jako radikál, jsou schopni přesvědčit okolí o správnosti svého počínání a ovlivnit další. Nebezpeční jsou i proto, že je jim jedno, pokud se tu stane teroristický útok. Nemají tu nic, nemají motivaci chovat se k ostatním jako ke svým blízkým. V té skupině dvaceti třiceti radikálně smýšlejících se pak může najít jeden či dva, kteří se dozvědí, že doma v Sýrii nebo Iráku armáda záměrně nebo omylem někoho z jeho rodiny zabila či zmrzačila, a může se začít chtít mstít. To už je neřiditelný proces. Vezme si nůž a půjde něco udělat na úřad, do školy a nijak tomu nezabráníte,“ myslí si.

Jedinou cestou, jak příchodu těchto lidí, kteří sem samozřejmě přicházejí i s migrační vlnou, zabránit, by bylo zavřít brány Evropy. Protože, jak podotýká agent, co jiného s lidmi, kteří si najednou uvědomí, že to tu nevypadá tak, jak chtěli?

„Přijde frustrace, začnou se stranit a vytvářet si vlastní svět jako v Bruselu. Nebudou chtít tolerovat vládu hostitelské země, přestane do jejich čtvrtí jezdit policie i lidé z úřadů, protože se budou bát – a je to,“ dodal.

Důležité je především také naslouchání zpravodajským službám. Například podotkl, že operativci měli informace o tom, že se chystá velká uprchlická vlna. Nikdo jim nevěřil, neboť se spoléhalo na Turecko. „Tento filtr je ale děravý jako síťovka,“ uvedl.

Celý rozhovor redaktorky Sabiny Slonkové naleznete zde.

 

Tagy