České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách
Autor fotografie: Redakce|Popisek: České tajné služby se obávají radikálních islamistů.
22 / 04 / 2015, 15:00

AKTUALIZOVÁNO / Sněmovní výbor dnes podpořil rozšíření pravomocí bezpečnostních služeb.

22.4.2015 / Novela, o které jsme psali letos v lednu, byla dnes projednána v Poslanecké sněmovně jako sněmovní tisk č. 400. Výbor pro obranu doporučil poslancům novelu přijmout. Náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Kateřina Valachová uvedla, že novela reaguje na zhoršujícíc se bezpečnostní situaci v Evropě. Ředitel BIS Jiří Lang  se zase odvolával na ozbrojený koflikt na východní Ukrajině, na islámské radikály IS a vlnu imigrantů mířící do Evropy. 

4.1.2015 / Obavy nejen z islámského terorismu se stupňují v celé Evropě. Zde najdete konkrétní důvody obav našich tajných služeb.

O iniciativě českých tajných služeb, které připravily návrh novely zákona, jsme už psali v září 2014 v našem článku "BIS požaduje osobní údaje klientů bank a údaje z daňového řízení".

Teď s touto informací přišel také server Česká justice. Návrh zákona najdete zde, na stránkách úřadu Vlády ČR. Důvodová zpráva je ke stažení zde (22 stran formátu .pdf).

I naši zákonodárci mají obavy z rostoucího rizika extremismu a terorismu, o tom jsme psali v článku "Máme extremismus pod kontrolou?"

BIS nyní požaduje všechny citlivé informace z bank, spořitelen, od finanční správy i od telefonních operátorů, které mohou pomoci odhalit financování terorismu a organizovaný zločin, včetně korupce. Informace mohou být předávány do zahraničí spřáteleným tajným službám - v případech, kdy se například trestný čin (nebo jeho příprava) stal na jejich území, a nikoliv v ČR.

Požadavek BIS má rozhodně větší legitimitu než požadavek, nutno podotknout víceméně vynucený, ze strany americké vlády, o kterém jsem psali v článku "Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA".

Nyní je však možné seznámit se s některými důvody, které vedou naší tajnou službu k dost podstatnému zásahu do tzv. bankovního tajemství. V důvodové zprávě jsou totiž uvedeny konkrétní příklady:

  • Zpravodajská služba se zabývala v České republice pobývající osobou, kterou lze označit za islámského fundamentalistu. Veškeré víceméně pravidelné finanční příjmy této osoby pocházejí z některé z arabských zemí a slouží k financování nákladné náboženské a proselytické činnosti. V souvislosti s prověřováním této osoby existovalo významné podezření, že by finanční příjmy plynoucí ze zahraničí mohly pocházet od rizikového subjektu. Odhalení této činnosti je úzce spojeno s analýzou pohybů finančních transakcí na jeho účtech.
  • V souvislosti s monitorováním působení islámských organizací v České republice jsou opakovaně zjišťovány nesrovnalosti mezi udávanými příjmy a skutečnými výdaji těchto organizací. Existuje předpoklad, že většina neevidovaných příjmů probíhá v hotovosti, nicméně se neopírá právě o podklady z bankovních účtů, kde by mohly být zachyceny zejména finanční dary od zahraničních rizikových organizací.
  • Zpravodajská služba disponuje více agenturními informacemi o odvodu peněžních prostředků (i v hotovosti) z České republiky do zemí Blízkého a Středního východu bez možnosti ověření jejich legálního původu a příjemců v zahraničí právě využitím monitoringu finančních operací.

 

Psali jsme také:

Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti

DETEKT - nesledují vás tajné služby?

Čeští muslimové chtějí výuku islámu na státních školách

Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA

"Pomáhejme v Sýrii, nevozme džihád sem"

Evropa znásilněná islámem

K radikálnímu islámu se v Německu začínají hlásit tisíce podporovatelů

Sestřelí bojovníci islámského státu civilní letadlo? Německá tajná služba varovala poslance

 

Tagy článku