České zpravodajské služby padly do léčky libanonské tajné služby. Máme z ostudy kabát.

České zpravodajské služby padly do léčky libanonské tajné služby. Máme z ostudy kabát.
05 / 02 / 2016, 11:30

A tajný agent už není tajný. Jel s novináři zachránit českého kuchaře uneseného v Libyi islámisty.

Únos pětice Čechů v Libanonu loni v létě, souvisí s únosem českého pracovníka v Libyi v březnu, a společným jmenovatelem je agent české tajné služby, protože ten odcestoval loni do Libanonu ve skupině se dvěma novináři jindřichohradecké televize, advokátem a tlumočníkem.

"Na začátku byla snaha pomoci našemu kuchaři v Libyi. Dnes mnoho takzvaných chytráků říká, že to bylo hloupé a naivní. Neměl krytí, a proto se napojil na skupinu s tím, že to bude obratnější," řekl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) ministr obrany Martin Stropnický (ANO). HN k úkolu agenta armádní rozvědky Psíka Stropnický. Zmíněný kuchař byl unesen v Libyi loni v březnu, o jeho osudu se zatím neobjevily žádné zprávy. (Zdroj: českénoviny.cz)

Ředitel armádní rozvědky přitom ve čtvrtek roli Psíka novinářům odmítl upřesnit. "Hlásíme se k panu Psíkovi, další informace nebudu poskytovat," řekl jen. Ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nic bližšího neřekl, médiím pouze oznámil, že se musí důvod cesty pětice do Libanonu vyšetřit.

Tajná hra tajných služeb? Premiér Sobotka odmítl komentovat mediální spekulace

Nabídka informací o Čechovi z Libye byla podle médií jen léčkou libanonské tajné služby, která chtěla za pětici Čechů dostat údajně svého pracovníka Alího Fajáda. Ten byl držen v Česku, o jeho vydání žádaly USA. Ve čtvrtek byl na základě rozhodnutí pražského soudu propuštěn z vazby, když ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nepovolil Fajádovo vydání do USA. Podle advokáta Vladimíra Řičici již zřejmě Fajád odletěl do Libanonu.

Američané, kteří se do poslední chvíle snažili rozhodnutí zvrátit, jsou „šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chálida Marabího“.

Reakce to byla tak nebývalá, že se ozval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vyzval ambasadora, aby respektoval české rozhodnutí. Tak či tak, verdikt kabinetu povede k pošramocení české pověsti v zahraničí, neboť USA jsou významným hráčem na mezinárodním poli, a jistě se celý incident projeví i v praktické rovině. Je téměř jisté, že se Američané nebudou chtít dělit  o citlivé zpravodajské informace, když se mohou dostat do rukou třetích stran, jak naznačil Fajádův případ. Zdroj: ParlamentniListy.cz

A server Neviditelnýpes.cz komentoval celou situaci takto: 

Je smutné, že se to muselo stát. Ale aspoň něco k k zasmání v tom je. Totiž americké prohlášení, že český výměnný obchod je povzbuzení teroristům. Ti žádné povzbuzení nepotřebují. Ty už povzbudila Evropská unie, když připustila, aby na její území přišly doslova statisíce lidí bez identity, bez dokladů, o kterých netuší, kde jsou a co dělají. To je, panečku, nějaké povzbuzení, a jistě přinese ovoce!

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.