Česko a Polsko nechtějí koordinovat postoj V4 k migračnímu paktu

Česko a Polsko nechtějí koordinovat postoj V4 k migračnímu paktu
09 / 11 / 2018, 07:30

Česká republika a Polsko nevidí důvod koordinovat postoj zemí visegradské skupiny (V4) ke globálnímu paktu OSN o migraci. Na tiskové konferenci ve Varšavě to řekli ministři zahraničí Tomáš Petříček a Jacek Czaputowicz. Praha i Varšava se k paktu stavějí odmítavě, stejně jako další člen V4 Maďarsko. Naopak Slovensko dosud ratifikaci výslovně neodmítlo. Petříček ale řekl, že Česko chce spolupracovat se společně smýšlejícími zeměmi při hledání řešení problému s migrací.

"Nevyžaduje to koordinaci ve V4, každá země se svobodně rozhoduje, co se týká přistoupení k mezinárodním dohodám," řekl Czaputowicz. Připomněl ale, že polská vláda migrační pakt odmítá, protože v něm vidí slabiny, a že podobně o úmluvě smýšlejí i další země v regionu.

Česká vláda zaujme konečný postoj k paktu příští týden, Petříček i premiér Andrej Babiš ale už dali najevo, že stanovisko bude odmítavé. Podle ministra zahraničí ale Praha i přesto chce být při řešení migrace aktivní.

"Budeme hledat cesty, jak posílit spolupráci s podobně smýšlejícími zeměmi, abychom mohli migraci lépe řešit," řekl. Česko podle něj má zájem o společné evropské řešení a zejména o větší nasazení v zemích, odkud migranti odcházejí.

Petříček také vyjádřil přesvědčení, že země V4 mohou přicházet s novými iniciativami při řešení migrace. "My s Polskem, Maďarskem a Slovenskem máme společný projekt také s Itálií, kde chceme řešit některé náležitosti například v oblasti ochrany pobřežních vod Libye," řekl. Chce také spolupracovat s Polskem při otázce posílení evropské bezpečnosti

V souvislosti s bezpečností Petříček mluvil s Czaputowiczem i o polském úsilí vytvořit v zemi základnu pro americké vojáky. "Pro ně je důležité, aby to byla permanentní přítomnost amerických sil na území Polska," řekl. Je rád, že polská strana Česko o záměru informuje, Praha podle něj chce záležitost sledovat. "Nicméně pro nás je důležité abychom posilovali kapacity především v rámci NATO, abychom se podíleli na evropských projektech v oblasti evropské bezpečnosti," řekl Petříček.

Ministři se dnes dohodli i na koordinaci příprav nadcházejících předsednictví ve V4, když Česko začne předsedat v polovině roku 2019 a Polsko vedení skupiny převezme o rok později. Země tak chtějí zajistit, že V4 bude mluvit jedním hlasem a lépe prosadí své zájmy v EU.

Debatovali také o spolupráci při budování dopravní a energetické infrastruktury. Neshodli se nicméně v pohledu na připravovaný plynovod Nord Stream 2, který má dopravovat zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Zatímco Polsko s plány nesouhlasí, Česko, které dováží z Německa naprostou většinu plynu, nemá s vybudováním plynovodu problém. Podle Petříčka ale Praha v rámci solidarity se Slovenskem a Maďarskem považuje za důležité, aby se zachoval i transit plynu přes Ukrajinu.

Schůzka Petříčka s Czaputowiczem byla součástí jeho nynějších jednání s představiteli sousedních států poté, co byl v říjnu uveden do funkce. Dosud český ministr navštívil Německo a Slovensko. Czaputowicze při dnešní schůzce pozval na návštěvu Česka u příležitosti 20. výročí vstupu obou zemí do NATO, které připadá na 12. března příštího roku.

 

Zdroj: ČTK

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.