Česko a Slovensko chtějí spolupracovat při modernizaci armád

Česko a Slovensko chtějí spolupracovat při modernizaci armád
17 / 09 / 2018, 16:00

Česko a Slovensko chtějí spolupracovat při zbrojních tendrech a vzájemně nakupovat vojenskou techniku, která se v obou státech vyrábí. Po společném jednání české a slovenské vlády v Košicích to řekli premiéři obou zemí Andrej Babiš a Peter Pellegrini. Podle Babiše se v říjnu v Brně setkají oba premiéři, ministři obrany i zástupci generálních štábů obou zemí, aby záležitost blíže projednali.

Podle Pellegriniho sice některou vojenskou techniku musejí obě země nakupovat od partnerů ze zámoří, jsou ale oblasti, kde by požadavkům armád vyhovovala produkce českého nebo slovenského zbrojního průmyslu. Podle něj by to mohlo podpořit domácí průmysl v obou zemích. Praha a Bratislava se tak podle Pellegriniho dohodly, že se budou vzájemně informovat o připravovaných zbrojních tendrech.

Babiš uvedl, že představitelé obou zemí se příští měmsíc sejdou na zbrojním veletrhu v Brně, kde budou diskutovat o tom, do jakých oblastí chce která armáda investovat. Český premiér podotkl, že Česko vyrábí bojová vozidla, Slovensko houfnice a že by armády vzájemně mohly tuto techniku nakupovat. Spolupráce by se podle něj mohla do budoucna rozšířit i na zbývající země visegradské skupiny, tedy na Polsko a Maďarsko.

O spolupráci při modernizaci armády při setkání v Praze minulý týden mluvili i náčelníci českého a slovenského generálního štábu Aleš Opata a Daniel Zmeko. Zmeko podotkl, že hledali možné společné průniky v přezbrojení, ve kterých by byl prostor pro úspory. Podle Opaty se možná spolupráce týká hlavně oblasti přezbrojení a výstavby pozemních sil. V minulosti se o možnosti společných nákupů se sousedními zeměmi mluvilo, uskutečnit se je ale nepodařilo.

Česko i Slovensko se chystají investovat do modernizace armády i v souvislosti s naplněním závazku vůči Severoatlantické alianci, aby její členské státy vydávaly na obranu alespoň dvě procenta hrubého domácího produktu.

Babiš na jednání vlád ČR a SR zpochybnil existenci Frontexu

Premiér Andrej Babiš při společném zasedání české a slovenské vlády v Košicích zpochybnil existenci evropské pohraniční agentury Frontex, podle něj není potřeba. Učinil tak před jednáním lídrů visegrádské čtyřky (V4), které se bude ve středu konat v Salcburku na úvod neformálního jednání státníků EU. Spolupráci zemí V4, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, premiér vyzdvihl.

"Naše spolupráce je perfektní, vystupujeme jako jeden blok, který zastupuje 65 milionů lidí," konstatoval Babiš s tím, že ve středu budou lídři V4 formulovat společné pozice k vývoji EU. "Musíme jasně říkat naše názory, na Frontext, který vůbec nepotřebujeme, o tom je třeba diskutovat," naznačil, kam by mohla směřovat středeční schůzka.

Evropská komise naopak navrhuje zvýšit počet zaměstnanců agentury Frontex na 10.000. Cílem je tohoto čísla podle rakouského předsednictví dosáhnout do roku 2020.

Babiš v úvodu setkání na košické Historické radnici zmínil také blížící se společné oslavy založení Československa. Slovenského premiéra Petera Pellegriniho uvítá 27. října v Praze, Češi se pak zúčastní slovenských oslav 30. října. "Jsme stále sobě nejbližší," uvedl s tím, že země spojuje byznys i spolupráce na úrovni vlád.

Před radnicí při slavnostním ceremoniálu na Babiše čekalo i několik jeho kritiků. Zhruba dvakrát se ozvaly výkřiky "Hanba" a "Fuj", opakovala se tak situace z nedávné Babišovy návštěvy v Berlíně.

Pellegrini: Vztahy mezi Českem a Slovenskem je třeba dál rozvíjet

Vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem je potřeba nadále rozvíjet, nelze spoléhat pouze na minulost ve společném státě. V projevu na úvod společného zasedání členů české a slovenské vlády v Košicích to řekl slovenský premiér Peter Pellegrini. V Košicích žije početná česká komunita.

"Naše vztahy musíme nadále rozvíjet. Bylo by velkou chybou, pokud bychom spoléhali jen na jakýsi automatismus pokračování našich výjimečně blízkých vztahů kvůli tomu, že jsme žili 74 let ve společném státě," uvedl Pellegrini, který bez bližších podrobností také hovořil o bilaterálních projektech.

Historický význam existence někdejšího společného státu Čechů a Slováků je podle Pellegriniho nezpochybnitelný, stejně jako jeho nenásilné rozdělení.

Slovenský premiér v projevu připomněl, že mladí lidé z Česka i Slovenska ztrácejí schopnost porozumění řeči druhého státu. V této souvislosti podpořil myšlenku spolupráce veřejnoprávních televizí obou států, aby Slováci mohli sledovat nedabované pořady v češtině a Češi ve slovenštině.

Pellegrini také poděkoval za péči Česka o početnou slovenskou menšinu, která pracuje či studuje v České republice. S nadsázkou a v reakci na Babišův slovenský původ Pellegrini také řekl, že Babiš je sám osobně příkladem, že Česko zaručuje práva pro všechny občany EU.

ČR a Slovensko připravují dohodu s cílem omezit daňové podvody

Česká republika a Slovensko připravují uzavření dohody o automatické výměně informací v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH), která by zlepšila vzájemnou spolupráci při odhalování daňových podvodů. Ministři financí obou zemí Alena Schillerová a Peter Kažimír hovořili o dohodě na schůzce během společného jednání české a slovenské vlády v Košicích.

"Dohodli jsme se, že smlouvu podepíšeme co nejdříve a věřím, že i díky ní se nám v obou zemích podaří eliminovat podvody v této oblasti, a zlepšit tak výběr DPH. Tím, že si budeme vyměňovat více údajů, bude možné lépe analyzovat chování jednotlivých subjektů a včas zakročit," uvedl Kažimír.

Policie v Česku i na Slovensku v minulosti informovaly o více daňových podvodech, které se týkaly i fiktivního obchodování se zbožím mezi firmami z obou republik bývalého Československa. ČR i Slovensko v uplynulých letech prosadily několik opatření s cílem omezit úniky na daních.

Podle tiskového odboru slovenského ministerstva financí ČR i Slovensko chtějí spolupracovat i v oblasti přímých daní, což umožňuje příslušná unijní směrnice, a to včetně přítomnosti daňových kontrolorů v jiném státě. Ministři také diskutovali o tématu zdaňování služeb jako je Uber nebo Airbnb či o návrhu Evropské komise ohledně víceletého finančního rámce EU na roky 2021 až 2027.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku