Česko bude účastníkem soudního řízení v kauze odebraných dětí

Česko bude účastníkem soudního řízení v kauze odebraných dětí
Autor fotografie: ČT24|Popisek: Proti postupu Norů lidé v ČR protestují
03 / 02 / 2016, 12:45

Ministerstvo zahraničních věcí dnes oznámilo, že se Česká republika připojuje k řízení před norským soudem v kauze odebraných dětí manželů Michalákových. Soud proběhne na konci února.

Norská sociální služba Barnevernet odebrala rodičům Michalákovým syny Denise ( narozen 2005) a Davida (narozen 2008) v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se však nepotvrdilo. Soud apřesto nechal děti u pěstounů a loni v září norské úřady rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a adopci mladšího dítěte. Eva Michaláková se odvolala a soudní řízení se bude konat v Norsku 24. až 26. února 2016.

Vláda České republiky prostřednictvím svého zmocněnce vstoupí do řízení před norským soudem v kauze odebraných dětí Michalákových.  Česká republika bude intervenovat do řízení formou institutu Skriftlig innlegg. Smyslem toho institutu je umožnit veřejným subjektům vstupovat do soudních řízení a obhajovat v nich širší veřejný zájem. Podání bude učiněno v norském a anglickém jazyce do pátku 5. února 2016.

„K tomuto kroku jsme se rozhodli, ačkoli nemáme úplnou jistotu, zda norský soud vezme naše argumenty v potaz – vstup cizího státu do vnitrostátního řízení totiž norské právo přímo neupravuje a ani norské soudy se k takovému kroku dosud nevyjádřily. K takovému kroku neexistuje precedens,“ řekl v této souvislosti ministr Zaorálek.

„V intervenci bychom chtěli poukázat především na dvě věci. Zaprvé se domníváme, že v situaci dětí Michalákových je nepřípustná adopce v cizí zemi – takový postup naráží na Úmluvu OSN o právech dítěte. Zadruhé je pro nás odepření styku biologické matky s dětmi, ačkoli matka o tento styk jeví zájem, nepřiměřeným opatřením,“ dodal šéf české diplomacie.

Prezident Miloš Zeman včera poslal Zaorálkovi návrh mezinárodní smlouvy s Norskem, která by řešila vydávání dětí s českým občanstvím, které byly odebrány rodičům norskou službou Barnevernet. Nicméně smlouva o vydávání dětí, kterou prezident navrhuje, je podle Zaorálka v rozporu s mezinárodními smlouvami a nevyhovuje některým zásadám mezinárodního práva.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Tagy článku