Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec
AKTUALIZOVÁNO / Ministerská analýza tvrdí, že povinné kvóty požadované západními státy jsou nezákonné. Česko se připravuje na možný soud s EU.
21.9.2015 / Milan Chovanec upozornil předsedu Rady ministrů pro vnitřní věci EU na nejasnosti související se zavedením povinných kvót. Informaci dnes zveřejnil server Ministerstva vnitra ČR.
Legislativně-právní analýzu, jež upozorňuje na zásadní nejasnosti související se zavedením tzv. povinných kvót, dnes zaslal ministr vnitra ČR Milan Chovanec k rukám lucemburského ministra pro zahraniční věci a evropské záležitosti Jeana Asselborna, jenž předsedá Radě ministrů pro vnitřní věci a justici zemí EU, která by v úterý měla znovu řešit problematiku migrační krize.
Podle této analýzy, vypracované expertním týmem pod vedením náměstka ministra vnitra Petra Mlsny, obsahuje celý návrh na zavedení tzv. povinných kvót na rozdělení migrantů mezi členské země EU tři typy zásadních nejasností. Bez jejich vysvětlení nelze podle názoru českého Ministerstva vnitra o předloženém návrhu zodpovědné rozhodovat. „Formulovali jsme konkrétní otázky, jež je třeba vyřešit. Bez toho skončí řešení migrační krize dalšími vleklými problémy,“ zdůraznil ministr vnitra Milan Chovanec. Jde o následující oblasti:
- Stávající návrh na zavedení tzv. povinných kvót vychází z projektu Eurema, kterým se v roce 2009 pokoušela EU řešit migrační krizi na Maltě. Tento způsob řešení založený na dočasném umístění migrantů do jiných zemí bohužel selhal. Je zcela nejasné, proč dnes EU znovu vychází z tohoto neúspěšného řešení a proč nevyužívá alternativního institutu tzv. dočasné ochrany, jenž se pro řešení masové migrace jeví jako daleko vhodnější!
- Stávající návrh na zavedení tzv. povinných kvót počítá s tím, že migrant bude přidělen určitému státu. Není ovšem vůbec jasné, jak bude toto nedobrovolné umístění probíhat, a to jak technicky, tak právně, ani jak bude zajištěno, aby migrant určenou zemi vzápětí neopustil a nevydal se jinam. A už vůbec není vyřešeno, zdali toto nedobrovolné umístění není v rozporu s Listinou základních práv a svobod EU, protože i migranti požívají základních práv a svobod a Evropská unie je musí ctít a garantovat.
- Stávající návrh na zavedení tzv. povinných kvót má navíc legislativně nejasnou povahu. Není zřejmé, zda členské státy mohou návrh odmítnout nebo blokovat skrze veto svých národních parlamentů.
Ministr vnitra ČR Milan Chovanec zároveň zdůraznil, že ČR je připravena zodpovědně diskutovat o dalších možnostech řešení migrační krize.
Důležité je řešit příčiny migrační krize, nikoliv pouze její následky. Jsme připraveni aktivně pomáhat, a to zejména v těch místech světa, kde konflikty a problémy vznikají. Penězi, projekty i osobním nasazením,“ připomněl v této souvislosti Milan Chovanec.
Lucie Nováková, ředitelka odboru tisku a PR
20.9.2015 / „Dokončili jsme analýzu, z níž vyplývá, že povinné kvóty jsou nejen slepá, ale zřejmě i nezákonná cesta. Zítra s ní seznámíme EU,“ napsal Milan Chovanec na Twitteru.

Ministr pro ČTK uvedl, že analýza je uceleným právním textem s otázkami ke kvótám, které kladl na minulém jednání unijních ministrů vnitra a nedostal na ně dosud odpověď.
„Série otázek podložená právním rozborem, na které bychom chtěli odpovědi ještě před tím, než se v úterý sejdeme,“ popsal dokument.
V úterý budou v Bruselu ministři vnitra znovu mimořádně jednat o uprchlické krizi. (Zdroj: echo24.cz). Ještě před tím, v pondělí 21. září se sejdou ministři zahraničí V4 (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) v Praze na svém mimořádném jednání o uprchlické krizi. Jednání bude přítomný současný předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.