Česko je jedním z nejbližších spojenců Izraele v Evropě

Česko je jedním z nejbližších spojenců Izraele v Evropě
Popisek: Ilustrační foto
24 / 04 / 2016, 08:30

Čeští a izraelští ministři budou v květnu jednat v Jeruzalémě

Praha (ČTK) - Českou vládu čekají v neděli 22. května v Jeruzalémě mezivládní konzultace s izraelským kabinetem. Hovořit se bude o obchodu, výzkumu a bezpečnosti, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Společné zasedání se koná počtvrté, Izrael je jednou z několika málo zemí, s níž Česko v podobném formátu jedná. Setkání se mělo původně uskutečnit v Praze, ale kvůli plnému programu izraelské vlády nakonec bude v Izraeli.

Hlavními tématy konzultací budou rozvoj vzájemného obchodu, kontakty v oblasti výzkumů a inovací, bezpečnostní spolupráce včetně problematiky kybernetické bezpečnosti, prohlubování mezilidských kontaktů a rozvoj cestovního ruchu, uvedl Úřad vlády. Součástí delegace bude i podnikatelská mise.

Sobotka novinářům řekl, že hovořit se bude i o situaci v Sýrii a hledání řešení pro stabilizaci regionu Blízkého východu. "Izrael je pro nás velice důležitý z hlediska spolupráce v bezpečnostní oblasti, spolupráce zpravodajských služeb. Hovořit se bude i o spolupráci našich ministerstev obrany, armád, kybernetické bezpečnosti," uvedl premiér.

Původně Sobotka začátkem dubna ohlásil, že premiér Benjamin Netanjahu s ministry přijede do Prahy, změna nastala na základě žádosti izraelské strany. "My jsme v uplynulých dnech s panem premiérem telefonicky hovořili. V situaci, kdy izraelská vláda avizovala, že nemůže přiletět v těch plánovaných květnových dnech, tak jsme se shodli, že by bylo možné náhradní řešení, že česká delegace operativně přiletí do Izraele," řekl Sobotka. Využili jsme proto nedělní termín, protože stojí za to, abychom udrželi intenzivní frekvenci našich vztahů, dodal.

Česko patří mezi jednoho z nejbližších spojenců Izraele v Evropě a i když se současná Sobotkova vláda snaží hledat vyváženější pozici vůči Palestincům než dřívější pravicové kabinety, její vztahy s Izraelci jsou stále vysoce nadstandardní.

Z české vlády se jednáni zúčastní kromě premiéra také ministr průmyslu Jan Mládek, ministr obrany Martin Stropnický, ministryně práce Michaela Marksová, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministryně školství Kateřina Valachová, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr kultury Daniel Herman.

Společné vládní konzultace má Česká republika také se Slovenskem a Polskem, s kterým naposledy ministři jednali začátkem dubna ve Varšavě.

Tagy článku