Česká vláda schválila 27. srpna darování munice Kurdské regionální vládě. ČR se tím řadí po bok dalších spojenců, kteří se rozhodli poskytnout pomoc v boji proti islamistům z hnutí ISIL.
Konkrétně se jedná o 10 milionů nábojů pro pušky Kalašnikov, 8 milionů kusů munice pro kulomety, 5 tisíc nábojů pro pancéřovky a 5 tisíc ručních granátů, to vše v souhrnné účetní hodnotě 41 milionů korun.
„Dar neovlivní bojeschopnost Armády ČR. Jde o výzbroj ze starších zásob, u které se v souvislosti s přezbrojováním na moderní výzbroj podle standardů NATO nepředpokládalo její využití. Naopak pro Kurdy, kteří žádají mezinárodní společenství zejména o ruční zbraně a munici sovětského původu, představuje dar významnou pomoc,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.
Leteckou dopravu munice do Iráku slíbily zajistit Spojené státy. Jde o více než 500 tun materiálu, pro jehož přepravu bude nutné vypravit 8 velkokapacitních letounů. Dodávky se uskuteční po etapách, přičemž v první etapě by byla dodána munice pro kulomety, kterou v této chvíli Kurdové nejvíce potřebují. Materiál by měl být vyvezen do konce roku 2014.
Schválená pomoc rovněž otevírá dveře českému obrannému průmyslu, který je připraven dodávat kurdským milicím další vojenský materiál. Předběžné konzultace mezi zástupci českých firem a Kurdskou regionální vládou již probíhají.
S ohledem na suverenitu Iráku může být dar pro Kurdskou regionální vládu předán jen se souhlasem centrální vlády Iráku. Proto bylo diplomatickou cestou požádáno Ministerstvo zahraničních věcí Iráku o ujištění, že nemá námitek proti záměru poskytnout tento dar.
Německo váhá s podobnou pomocí
Kancléřka Angela Merkelová naopak čelí odporu německé veřejnosti vyzbrojovat irácké kurdské síly v boji proti ISIL v severním Iráku. Současně připustila riziko, že část dodávek by mohla padnout do „nesprávných“ rukou.
Německé dodávky vojenského materiálu do severního Iráku se prozatím omezily na vozidla, neprůstřelné vesty, přilby a brýle pro noční vidění ze zásob Bundeswehru. Podle průzkumu institutu Forsa provedeného ve dnech 14. a 15.srpna 2014 pro časopis Stern nesouhlasí 63% německých respondentů s dodávkami zbraní pro Kurdy v severním Iráku v boji proti ISIL; podporu má pouze u 30% respondentů.
Definitivní rozhodnutí německé vlády padne zřejmě tento víkend.