Česko pošle do Bulharska policisty na pomoc s migrací

Česko pošle do Bulharska policisty na pomoc s migrací
Autor: redakční databáze|Popisek: Miloš Zeman
06 / 09 / 2016, 08:00

Česko pošle do Bulharska policisty na pomoc při zvládání migrace. Po setkání s bulharským prezidentem Rosenem Plevnelievem na Pražském hradě to řekl český prezident Miloš Zeman. Politici mluvili také o sporu českých energetických firem s Bulharskem.

Zeman řekl, že si váží toho, že Bulharsko opevňuje svoje hranice s Tureckem. ,,Shodli jsme se, že by bylo vhodné, aby Česká republika v této souvislosti pomohla vysláním policistů, tak jako už učinila v případě Makedonie," řekl Zeman. Dodal, že podle jeho informací už probíhají konkrétní technická jednání o této pomoci. Vyjádřil přesvědčení, že k ní dojde v co nejkratší době.

Český prezident zároveň vyjádřil názor, že Bulharsko by se mělo odměnou za svůj přístup ke kontrole hranic s Tureckem, které jsou zároveň hranicemi Evropské unie, stát členem schengenského prostoru.

Plevneliev poznamenal, že postup v migrační krizi musí být v součinnosti s Tureckem či severoafrickými státy. Zdůraznil, že by Evropská unie měla s těmito zeměmi zajistit takové dohody, aby do Evropy nekontrolovaně neproudily miliony uprchlíků.

Tématem jednání podle obou politiků byly i vzájemné obchodní vztahy. Narušuje je spor mezi českými energetickými firmami ČEZ a Energo-Pro s Bulharskem. Společnost ČEZ například loni v květnu dostala od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence. Firmy s tím nesouhlasí a v červenci ČEZ zahájil proti Bulharsku mezinárodní investiční arbitráž. Požaduje řádově stovky milionů eur. Plevneljev slíbil, že bude u bulharských úřadů intervenovat. On i Zeman doufají, že se záležitost podaří vyřešit k oboustranné spokojenosti.

Bulharský prezident dále vyzdvihl krásy Bulharska a řekl, že věří, že do země přijede ještě více českých turistů.

Plevneliev byl na Pražském hradě přivítán s vojenskými poctami hodinu před polednem. Poté se Zemanem mluvil v soukromí a následovalo jednání národních delegací. Odpoledne si bulharský prezident půjde prohlédnout svatovítskou katedrálu. V podvečer se pak setká v Kramářově vile s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Mluvit by spolu měli o vzájemných vztazích a hospodářské spolupráci obou zemí.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace