Česko pošle kvůli migraci 42 mil. Kč do Srbska a Jordánska

Česko pošle kvůli migraci 42 mil. Kč do Srbska a Jordánska
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
22 / 08 / 2017, 06:30

Česko pošle 42 milionů korun do Jordánska a Srbska z programu na pomoc uprchlíkům a zemím čelícím migračním tlakům.

Ministerstvo vnitra v tiskové zprávě uvedlo, že jeho návrh dnes schválila vláda. V programu je na letošní rok obdobně jako loni připraveno 150 milionů korun. Letos zatím vláda schválila uvolnění 68 milionů korun, které putovaly do Makedonie a Jordánska.

Česko už letos přispělo 40 miliony korun na rozvoj jordánského uprchlického tábora Azrak. Stejnou částku země poskytla i loni. V obou případech peníze šly na rozšíření a opravu obydlí pro 31.000 obyvatel tábora. Nyní by Jordánsko mělo obdržet 15 milionů korun na vybudování školicího centra pro oblast azylové politiky, jehož vznik souvisí s řešením dopadů syrské uprchlické krize. "Počet registrovaných syrských uprchlíků se rovná téměř devíti procentům jordánské populace," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v tiskové zprávě.

Srbsko dostane 27 milionů korun na posílení azylového a migračního systému. Srbsko zápasí s migrační krizí od roku 2015, kdy byla situace v zemi podobně jako v jiných evropských státech nejhorší. Situace se zklidnila v březnu 2016, kdy balkánské země uzavřely své hranice před migranty a uprchlíky. Menší skupinky lidí se však stále snaží přes Chorvatsko dostat do střední a západní Evropy, především do Německa.

Vláda vznik programu schválila v roce 2015. Na starosti ho má ministerstvo vnitra. Země Blízkého východu z programu zatím získaly 140 milionů korun. Do balkánských zemí putovalo 77,5 milionu korun.

Autor: ČTK

Tagy článku