Česko přijímat uprchlíky zatím nebude. Švédsko už je nechce - na Lesbosu rozdává letáky.

Česko přijímat uprchlíky zatím nebude. Švédsko už je nechce - na Lesbosu rozdává letáky.
09 / 11 / 2015, 20:30

"Na ostrově Lesbos je hotspot schopen odbavit deset migrantů denně," tvrdí slovenský ministr vnitra. Ale přicházejí jich tisíce denně.Švédští demokraté rozšiřují mezi uprchlíky na Lesbosu letáky "NO MONEY, NO JOBS, NO HOMES"

Před jednáním unijního summitu o uprchlících, který se bude konat tento týden, se setkali slovenský a český ministr vnitra, kteří novinářům řekli:

"Naši lidé v Řecku a v Itálii hlásí, že ten stav (kolem hotspotů) je naprosto tristní. V současné době ten systém není funkční," poznamenal Chovanec. Přemístění uprchlíků do Česka podle kvót podle něj není možné, protože migranti zatím nejsou v Řecku ani registrováni. V době, kdy do EU denně přicházejí desítky tisíc uprchlíků se zatím podařilo v rámci systému přesunout jen několik desítek osob (dvacet Eritrejců do Švédska a 30 uprchlíků do Lucemburska).

Slovenského ministra Kaliňáka připravený návrh závěrů evropské  rady překvapil. "Je to mimořádná rada. A nic mimořádného jsem si tam nepřečetl," poznamenal. Ti, kdo návrh připravili, se podle něj zatím "nepotkali s realitou". Také podle něj hotspoty v zásadě stále nefungují. "Na ostrově Lesbos je hotspot schopen odbavit deset migrantů denně," upozornil Kaliňák.

Česko už podle svého ministra vnitra oznámilo, že v příštím roce by mohlo přijmout asi 35 procent - podle Chovance přibližně 900 lidí - z celkového počtu migrantů, které by mělo za dva roky v rámci systému kvót převzít. Česko by mělo do roku 2017 přijmout a rozhodnout o žádosti o azyl celkem 2691 Syřanů, Iráčanů a Eritrejců. "Ale bude to záviset na tom, zda se podaří systém hotspotů rozběhnout, zda to bude fungovat," upozornil Chovanec a připomněl, že Česko může případně z bezpečnostních důvodů také konkrétní osoby odmítnout.

Český ministr vnitra také upozornil, že návrh závěrů už připouští také možnost omezení migrantů na svobodě do doby, než budou registrováni. Návrh tuto variantu zmiňuje jako "poslední možnost", jak zajistit spolupráci uprchlíků při snahách o jejich registraci.

Švédsko už dalo najevo, že by země EU měly také jemu ulehčit situaci. Podle švédského ministra pro migraci Morgana Johannsona, žádná země EU v posledních letech neudělala víc. "Ale i to, co Švédsko zvládne, má své hranice. Naše kapacity jsou vyčerpány." Švédsko hlásí rekordní počet uprchlíků za jediný týden, počet žadatelů o azyl přesáhl za uplynulých sedm dní hranici 10 tisíc. S rostoucím počtem běženců podle nového průzkumu klesá vstřícnost Švédů vůči imigraci. 

Švédští demokraté, kteří jsou třetí nejsilnějším parlamentní stranou, mezitím potvrdili informace médií, že stojí za distribucí letáků v uprchlických táborech, které odrazují běžence od cesty do Švédska. Materiály prý nechali rozdat na dvaceti místech v šesti zemích. Leták nalezený na řeckém ostrově Lesbos podle agentury DPA například uvádí, že Švédsko nemá peníze, pracovní místa ani ubytovací kapacity. Masové přistěhovalectví z něj prý navíc udělalo "zemi plnou násilí". Zdroj: Tyden.cz

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku