Česko připravuje ochranu před teroristickými útoky - okamžité uzavření státních hranic

Česko připravuje ochranu před teroristickými útoky - okamžité uzavření státních hranic
Autor fotografie: pixabay.com/ andreasmetallerreni|Popisek: Ilustrační foto
22 / 02 / 2015, 09:30

Pokud bude existovat bezprostřední vážná hrozba pro veřejný pořádek nebo vnitřní bezpečnost, ministr vnitra bude moci nařídit OKAMŽITĚ uzavřít naše státní hranice.

Evropa se obává dalších teroristických útoků islámských radikálů a klidu nepřispívá ani vyhrocená situace v Libyi a na Ukrajině. V článku "Itálie se obává leteckých útoků islámského státu. A nejen to - skončí volný pohyb osob v EU?" jsme uvedli:

Šéfové 26 států Unie nebyli schopní se minulý týden na summitu domluvit na tom, zda bude pozastaven volný pohyb osob v tzv. schengenském prostoru. Část států trvá na tom, aby byl zachován současný stav, část chce zpřísnění pravidel a další část požaduje znovuzavedení hraničních kontrol. S pozastavením Schengenských dohod mají problém především Evropská komise a Europarlament (zdroj: E15.cz)

Vláda bude nyní projednávat návrh zákona o ochraně státních hranic. S ním přichází české ministerstvo vnitra, a měl by pomoci ochránit naší republiku i před hrozbou teroristických útoků.

O teroristických útocích v zemích EU jsme psali v našich článcích "Selhala dánská tajná služba, vláda a bezpečnostní složky?", "Teroristické úroky v Kodani - opět selhala bezpečnostní opatření? Po kolikáté už?", "Evropa čelí nejvyššímu riziku teroristických útoků. Statisíce policistů a vojáků v pohotovosti"

Ve výjimečných případech totiž, například pokud existuje závažná hrozba pro veřejný pořádek nebo vnitřní bezpečnost, je možné i nyní dočasně zavést ochranu vnitřních hranic každého státu v rámci Schengenského hraničního kodexu ("Polovina Čechů si myslí, že u nás vzrostlo riziko teroristických útoků")

Uzavření státních hranic se využívá i v současnosti zhruba pětkrát ročně - zpravidla při příležitosti konání významných politických událostí (např. vrcholná jednání NATO, OSN, G8) nebo masových sportovních akcí (olympiáda, mistrovství světa či Evropy ve fotbale).

Česká republika nebo Slovensko prozatím svoje státní hranice neuzavřely. Kdyby to však bylo nutné, podle současného zákona (č. 216/2002 Sb.) rozhoduje o uzavření hranice česká vláda. Tento postup je ale zdlouhavý a nemusel by být efektivní ("Dopady teroru ve Francii - mimořádná policejní opatření na českých letištích")

Ministerstvo vnitra se odvolává na tragické události z Norska z 22. července 2011 (bombový útok v Oslo a střelba na ostrově Utoya, po nichž zavedly hraniční kontroly Norsko i Švédsko). V podobných případech je nutné hranice uzavřít okamžitě.  

Návrh zákona proto rozlišuje dva druhy znovuzavedení, resp. znovuzavedení ve dvou odlišných situacích, pro něž stanovuje odlišné postupy i právní následky. Prvním druhem je znovuzavedení v důsledku „předvídatelných“ hrozeb (§ 8), druhým znovuzavedení v případě „nepředvídatelných“ (bezprostředních a vážných) hrozeb (§ 9).


Nově bude moci o okamžitém uzavření českých státních hranic přímo ministr vnitra; opatření by se vyhlašovalo v celoplošném rozhlasovém a televizním vysílání, čímž bude zajištěna jeho široká okamžitá publicita. Důležité je, že platnost opatření je maximálně pět dnů, a pokud česká vláda v této době nevydá klasické nařízení vlády (jako tak může udělat doposud), uzavření hranic automaticky skončí. 

Celý text návrhu zákona, včetně důvodové zprávy, naleznete na stránkách Úřadu vlády ČR.

V článku "Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy. Bezpečnostní riziko, se kterým si EU neví rady" jsme uvedli:

Problém imigrantů má i Maďarsko. Starostové na hranicích chtějí postavit ploty. Maďarský premiér Orbán prohlásil, že jeho země „musí zavřít dveře“ před ekonomickými uprchlíky a upozornil, že Maďarsko se pro běžence stále více mění z tranzitní země v zemi cílovou.Kosovských běženců tam dorazí každý měsíc zhruba tisícovka a jeden ze starostů měst na hranici se Srbskem chce oddělit oba státy plotem (zdroj: novinky.cz)

Zdroj: Vláda ČR, lidovky.cz

Psali jsme také:

Počet nelegálních migrantů roste i v Česku. Má EU problém, který není schopná řešit?

Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy. Bezpečnostní riziko, se kterým si EU neví rady

Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků

IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"

Izrael vyzývá evropské Židy k emigraci. Trpělivost došla po teroristických útocích

Německo hlásí rekordní počty žádostí o azyl - loni přes 200 tisíc

Švýcaři řekli v referendu ANO snížení počtu imigrantů, NE zvýšení zlatých rezerv

Dopustí Evropa sebezničení ve jménu politické korektnosti?

Zvěrstva islámistů se odehrávají jen dvě stě kilometrů od EU

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

Eroze Evropské unie

Dopustí Evropa sebezničení ve jménu politické korektnosti?

Německo hlásí rekordní počet žádostí o azyl

Skrytá rizika Asociační dohody mezi EU a Ukrajinou

Žádostí Ukrajinců o azyl je trojnásobek a to jen je špička ledovce

Turecko nezvládá příliv kurdských uprchlíků ze Sýrie

 

Tagy článku