Česko prodává letouny L-159 do Iráku

Česko prodává letouny L-159 do Iráku
29 / 08 / 2014, 08:00

Ministerstvo obrany ČR odprodá prostřednictvím Aero Vodochody Aerospace 15 bitevníků do Iráku za cenu přesahující miliardu korun.

S dobrou zprávou, kterou je podpis dohody pod smlouvou s Aero Vodochody, předstoupil ve čtvrtek 28. srpna před novináře na tiskové konferenci ministr obrany Martin Stropnický. Spolu s ním se setkání s pracovníky médií zúčastnili jeho náměstek Jiří Borovec, ředitel Aera Vodochody Aerospace Ladislav Šimek, partner společnosti Penta Investment Marek Dospiva a ředitel sekce Agentury nepotřebného majetku MO Luboš Hajduk.

„Nelehká jednání mezi ministerstvem a Aerem dospěla k úspěšnému konci a Ministerstvo obrany ČR odprodá prostřednictvím Aero Vodochody Aerospace své letouny do Iráku. Ministerstvo a Aero se dohodly na ceně za bitevníky pro Irák,“ konstatoval s jistým optimismem ministr Martin Stropnický.

Podtrhl, že souběžnou realizací odprodeje letounů L-159 Iráku a americké společnosti Draken International, Inc. budou fakticky odprodána všechna tato pro Vzdušné síly AČR nepotřebná letadla.

Zdroj: army.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tím ministerstvo získá více než jednu miliardu korun a navíc rezort ušetří desítky miliónů, které dosud vydávalo za uložení těchto bitevníků. Zároveň dojde k úspoře za servisní a bulletinovou smlouvu. Nezanedbatelným faktem je, že český stát může tímto obchodem získat další dobré jméno pro rozvoj obranného průmyslu.

Kontrakt ze strany ministerstva obrany zahrnuje patnáct letounů L-159. Jsou v něm čtyři letouny, které české vzdušné síly už provozují a jedenáct je uložených – z toho bude třeba sedm z nich ještě zkompletovat. K letounům budou dodány zbraně i potřebná munice.

Stát také tímto krokem získá asi 750 miliónů za letouny a asi 250 miliónů Kč na odvodech. Zahrnuje to v sobě také podporu obrannému průmyslu ČR.

Zhruba stovka kvalifikovaných zaměstnanců Aero Vodochody by získala práci a až sedmatřicet firem se může podílet na dodávkách, které představují objem 600 miliónů Kč. Nově by tak mohlo vzniknout asi 250 pracovních míst.

Jak doplnil ministra obrany prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek, sto nových pracovních míst pro kvalifikované zaměstnance může výrazně přispět k řešení nezaměstnanosti v kraji. Na druhou stranu varoval, že i když se obě strany dohodly podpisem smlouvy o odprodeji, není ještě obchod definitivně ukončen.

„Čeká nás ještě celá řada procesních technických kroků, mimo jiné nemáme ještě souhlas české vlády s obchodem, nemáme ani garanci plateb z irácké strany,“ upozornil prezident Aera.

Potvrdil však, že se dosud při uzavírání kontraktů s předcházejícími zájemci nedostali tak daleko, jako v případě Iráku.

Ministr obrany Martin Stropnický vzápětí doplnil, že i přes toto upozornění zůstává velikým optimistou a nevidí důvody, proč by se obchod nemohl uskutečnit.

První náměstek ministra obrany Jiří Borovec prozradil, že česká strana získá za už použitá letadla, nové letouny. „Zbavujeme se strojů, které by nás v blízké budoucnosti mohly stát až 280 miliónů Kč, a to za služby s jejich předepsaným servisem,“ zdůraznil první náměstek.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR (autor foto L-159: Jan Kouba)

 

Tagy článku