Česko se připravuje o víkendu uzavřít hranice s Rakouskem. Kvůli uprchlíkům.

Česko se připravuje o víkendu uzavřít hranice s Rakouskem. Kvůli uprchlíkům.
Autor fotografie: YouTube/screenshot
08 / 10 / 2015, 17:15

AKTUALIZOVÁNO / Policie v sobotu posílí ochranu hranic s Rakouskem

19:30 / Ministerstvo vnitra ČR vydalo tiskovou zprávu:

Česká republika v sobotu, 10. října 2015, rozšíří kontrolní opatření na hranicích s Rakouskem, ke kterým Policie ČR přistoupila v polovině září letošního roku. Policie tak získá větší přehled o případné nelegální migraci, kdy by v rámci převaděčství mohly být využívání i méně významné hraniční přechody.

V žádném případě se nejedná o znovuzavedení hraničních kontrol. „Jde o rozšíření stávajícího opatření, které Policie ČR realizuje v blízkosti státní hranice s Rakouskem, a které se skládá především z namátkových kontrol. Jde nám o zajištění bezpečí pro občany ČR, vše ale realizujeme v souladu s Schengenským hraničním kodexem,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že na opatření se bude podílet také celní správa. Od 13. září policisté provádějí namátkové kontroly na 14-ti hraničních přechodech s Rakouskem. Od soboty dojde k přechodnému rozšíření na 20 hraničních přechodů, tedy i na zbývající hraniční přechody 3. kategorie v rámci státní hranice s Rakouskem.

Stávající opatření zajišťovali především policisté služby cizinecké policie, ve spolupráci s policisty čtyř krajských ředitelství Policie ČR. Po jeho rozšíření budou do opatření krom policistů cizinecké policie zapojeni policisté z devíti krajských ředitelství.

Rozšíření opatření

Pokud by se Rakousko rozhodlo uzavřít své hranice kromě těch s Českou republikou, je ČR připravená opatření na ochranu hranic dále rozšířit mj. např. i zrušením vybraných mezinárodních vlakových spojů. I na základě nedávného společného cvičení platí, že v případě rozhodnutí vlády je Policie i Armáda ČR připravena rozšířit efektivní ochranu hranic do pěti hodin od rozhodnutí vlády. Teoreticky by mohlo být v současnosti nasazeno až 500 policistů a 300 vojáků.

17:15 / Rakousko se chystá uzavřít všechny hranice vyjma Česka. Informaci, že je ČR připravena své hranice v takovém případě chránit, potvrdil MF DNES ministr vnitra Milan Chovanec

Maďarsko oznámilo, že o víkendu dokončí plot na chorvatských hranicích, kudy proudí do Rakouska nejvíce uprchlíků.

Na svém twitterovém účtu uvedl Milan Chovanec: "Maďarsko v nejbližších dnech dostaví plot i na maďarsko-chorvatské hranici. Plot na srbském pomezí podle nich funguje velmi dobře."

Jakmile by Maďaři uzavřeli hranice, migrační vlna se přesune přes Slovinsko do Rakouska. Jenomže Rakousko již dříve oznámilo, že pokud nezvládne příliv uprchlíků, uzavře svoje hranice se Slovinskem.

Německo ztíží azylové řízení, Rakousko vyhrožuje uzavřením hranic

„Pokud bychom se měli stát koridorem a znamenalo by to přesměrování tisíců lidí na české území, jsme připraveni i za pomoci zrušení vlakových spojů hranici efektivně chránit. Mohlo by se tak stát s reakční dobou pěti hodin, že by byla armáda a policie nasazena,“ potvrdil přípravy MF DNES ministr vnitra Milan Chovanec, který je v Lucemburku. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

Dnes jedná v Mnichově bavorská vláda o uprchlické krizi. Ministerský předseda Horst Seehofer, jeden z nejostřejších kritiků kancléřky Merkelové, požaduje snížení limitů pro uprchlíky, což Merkelová odmítá. Mnichov tedy uvažuje o tom, že by uzavřel bavorsko- rakouské hranice.

Server welt.de uvedl jeho slova, že "vzhledem k vysokému počtu uprchlíků chce bavorská vláda přijmout drastická opatření."

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann uvedl pro "Sueddeutsche Zeitung": "Náš soused Rakousko nedodržuje evropské právo; na svých hranicích s Maďarskem a Slovinskem vůbec neposuzuje oprávněnost o vstup do země a uprchlíky jenom "odmává" do Německa. Přitom má povinnost zahájit azylové řízení." (Zdroj: diepresse.com)

Rakouské ministerstvo vnitra uvedlo, že jenom v září prošlo přes Rakousko dál do Evropy téměř 200.000 uprchlíků a pouze 10.000 osob požádalo v zemi o azyl. 

Podle maďarského ministerstva vnitra překračuje maďarské hranice kolem 6.000 uprchlíků denně:

Tagy článku