Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko musí přijímat uprchlíky, tvrdí eurokomisař

Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko musí přijímat uprchlíky, tvrdí eurokomisař
Autor: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Frantisek Trampota|Popisek: EKO gas station, refugee camp
07 / 11 / 2016, 19:30

Do Itálie za prvních deset měsíců letošního roku dorazilo přes 155.000 žadatelů o azyl, tedy více než za celý loňský rok.

Brusel (ČTK) - Eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos v této souvislosti vyzval země takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko), aby se zapojily do schváleného programu přerozdělování migrantů. Zároveň ostatní unijní země vybídl, aby v tomto programu pokračovaly. Eurokomisař to napsal v dopise členským státům unie, o kterém informovala italská tisková agentura ANSA.

Avramopulos na členy EU opakovaně naléhá, aby více podpořili realizaci loni schváleného přerozdělení 160.000 osob, které o azyl požádaly v Itálii a v Řecku. Země ze střední a východní Evropy ale plán "přerozdělování podle kvót" od počátku odmítaly. Dvouletý program je nyní za polovinou a země EU celkově převzaly ani ne 6000 osob.

Pomoc střední Evropy by podle eurokomisaře umožnila předejít "logistickým problémům v Itálii a v Řecku". Právě zde většina uprchlíků pocházejících nejčastěji z Afriky a Blízkého východu vstupuje na půdu Evropské unie.

Italský premiér Matteo Renzi již ke konci října prohlásil, že další rok jako ten letošní by byl pro zemi neúnosný. Také pohrozil EU, že Itálie přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí unijní státy s uprchlíky nepomůžou.

Ještě dál šel před týdnem řecký ministr pro migraci Janis Muzalas, když visegrádskou čtyřku v řecké televizi obvinil ze sabotování evropského plánu přerozdělování uprchlíků. "Rozhněváni říkáme, že Evropa by měla konečně respektovat své závazky," řekl Muzalas. Jarní dohoda EU s Tureckem migrační vlnu v této oblasti výrazně omezila, v Řecku jsou však stále desetitisíce lidí, kteří dorazili do té doby.

Eurokomisař Avramopulos dál vidí řešení v celounijním programu, do kterého by se zapojily i Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Ve svém dopise napsal, že pokud jde o přesídlování žadatelů o azyl, je unie "stále daleko" od naplnění svých cílů.

Řecko si stěžuje, ale imigranty do Turecka nevrací 

Od letošního března se sice podařilo zastavit příliv statisíců lidí, ale počet více než 60 tisíc uprchlíků, kteří uvázli v Řecku, se nijak nesnižuje. Hlavně na ostrovech ve východní části Egejského moře, kam se z Turecka dostávají nejdřív, jsou tábory přeplněné. V současnosti tam je 15 900 běženců a migrantů a každý měsíc jich přibude 2500. Před uzavřením dohody jich tolik přibývalo prakticky denně.

Evropští úředníci a experti uvádějí, že aby dohoda mohla v dlouhodobém horizontu fungovat, musejí být uprchlíci vraceni do Turecka v hojnějším počtu. Pokud bude existovat naděje, že v Řecku nakonec zůstanou, bude přicházet mnoho dalších.

Evropská unie obviňuje Řecko z neefektivnosti, která se vyznačuje pomalým tempem zpracovávání žádostí o azyl a odvolávání proti jejich zamítnutí. Atény se brání, že jsou množstvím případů zahlceny a žádají úřednické posily ze zemí EU. Podle unijních činitelů by však větší počet úředníků nepomohl, protože na vině je samotný řecký systém. Zdroj: tyden.cz

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Frantisek Trampota

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace