Český prezident opět na titulních stranách světových novin. Ale chválí jenom Moskva

Český prezident opět na titulních stranách světových novin. Ale chválí jenom Moskva
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
06 / 04 / 2015, 14:30

Parlamentní listy, které v neděli zveřejnily velikonoční rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem, se staly přes noc nejcitovanějším českým serverem na světě.

Prezident Miloš Zeman na Velikonoce poskytl ParlamentnímListům.cz rozhovor, v němž se zamýšlí nejen nad svátečními a duchovními tématy, ale veřejně vůbec poprvé reaguje na kritiku své osoby ze strany amerického velvyslance v Česku. 

Celý rozhovor naleznete v původním článku "Prezident Zeman: Americký velvyslanec má dveře na Hrad zavřené. Nenechám si mluvit do svých zahraničních cest". Z rozhovoru na ParlamentníchListech citujeme:

"Nedávno vás v ČT zkritizoval americký velvyslanec Andrew Schapiro v souvislosti s oslavou konce války v Moskvě. Prý bude prekérní, když na tribuně na Rudém náměstí budete jako jediný státník zemí EU. Co o tom soudíte? A je v pořádku, když velvyslanec takto komentuje politiku cizího státu?

Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánů svých zahraničních cest žádným velvyslancem.

Neuvažujete kupříkladu, že byste si velvyslance Schapira pozval na Pražský hrad a své postoje mu podrobně vysvětlil?

Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené."

Rozhovor do dnešního dne převzaly deníky The Wall Street JournalDer Spiegel, nebo dokonce legendární The New York Times.

Americký velvyslanec Andrew Shapiro uvedl:„Rozumím tomu, že chce vzdát hold obětem druhé světové války. Nicméně si myslím, že by bylo nešťastné, kdyby se prezident Zeman zřejmě jako jediná hlava státu z EU zúčastnil vojenské přehlídky v době, kdy ruská vojska v rozporu s mezinárodním právem destabilizují sousední zemi,“ A dodal, že je mu líto, že se prezidenta Zemana jeho vyjádření dotklo. „Očekával bych, že jakožto někdo, kdo tvrdí, že si váží přímočarého jednání, prezident ocení mou upřímnost,“ podotkl americký velvyslanec.

Schapiro zdůraznil, že jeho dveře zůstanou prezidentovi otevřené. „Cením si dobrých pracovních vztahů s kýmkoli a chci, aby věděl, že mé dveře mu zůstanou otevřené. A českému národu bych rád vzkázal, že vláda USA i Američané si váží našich partnerských a spojeneckých vztahů více než kdy jindy,“ uzavřel velvyslanec.

Jediný, kdo chválí postoj českého prezidenta, je v tuto chvíli ruská strana. „Pádná odpověď českého prezidenta velvyslanci USA! Věrnost památce sovětských vojáků, kteří padli v boji s fašismem, dělá Miloši Zemanovi čest,“ napsal na Twitteru zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov. K polemice mezi Zemanem a americkým diplomatem se dnes na Twitteru vyslovil i šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov, který výroky Shapira označil za hysterické. “Soudě podle hysterie velvyslance USA v Česku je Washington kvůli cestám západních vůdců 9. května do Moskvy nervózní. Bojí se, že se izolace (Ruska) nepovede,“ napsal Puškov. (zdroj: zpravy.idnes.cz)

 

Tagy článku