Cesta viru eboly do Evropy? Letecky do Bruselu. Bezpečnostní opatření? Nula.

Cesta viru eboly do Evropy? Letecky do Bruselu. Bezpečnostní opatření? Nula.
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
09 / 10 / 2014, 20:15

9.10.2014 / AKTUALIZOVÁNO: Evropská unie nebude zavádět screening na letištích. Jediné letecké spojení mezi Libérií (Monrovií) a Evropou (Brusel) zajišťuje belgická letecká společnost Brussels Airlines. Na letišti v Bruselu jsou údajně přijata běžná bezpečnostní opatření. Na Letišti Praha také.

10.10.2014 / AKTUALIZOVÁNO: Evropská unie nemá v úmyslu následovat USA a zavádět screening cestujících na letištích, místo toho bude spoléhat na své zdravotnictví a smrtící vir bude izolován, aby se zamezilo jeho šíření. (zdroj: Fortune)

První podezření na virus eboly v Česku

Podle České televize byl 9.10. večer v pražské nemocnici na Bulovce přijat pacient s podezřením na nákazu ebolou. Údajně se vrátil před třemi týdny z Monrovie v Libérii, která je virem zasažena (zdroj: Česká televize). Psali jsme v článku EBOLA: informace ministerstva zdravotnictví. Ve stejném článku jsme psali o aktualizaci informací ministerstva zdravotnictví a EU. Tyto organizace uklidňují veřejnost a nepředpokládají výskyt viru.

Cesta viru eboly do Evropy? Letecky do Bruselu. Bezpečnostní opatření? Nula.

Zjišťovali jsme, jak jsou na tom evropská letiště s bezpečnostními opatřeními, zda přijali stejná opatření jako vybraná americká letiště - v článku Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky.

AKTUALIZOVÁNO 9.10.2014 23:50
Pražské Letiště Václava Havla má přijatá běžná bezpečnostní opatření, která dnes zveřejnil server ČT24 článek "Ebola na palubě? Pražské letiště je připraveno v plné polní".

AKTUALIZOVÁNO 10.10. 7:00 
Mezinárodní letiště v Bruselu nepřijalo žádná výjimečná bezpečnostní opatření v souvislosti s pravidelnými lety společnosti Brussels Airlines (mezi hlavním městem Libérie Monrovií a Bruselem).
Geert Sciot, mluvčí společnosti, řekl ve čtvrtek 9.10. (zdroj: Fortune), že "...všechny zdravotnické orgány dotčených zemí a Světová zdravotnická organizace (WHO) a IATA potvrdiy, že lety jsou bezpečné, a proto je nerušíme". Na webových stránkách letiště byl umístěn odkaz na upozornění Světové zdravotnické organizace (WHO) a belgického ministerstva zahraničí. 
Belgická dopravní organizace (BTO) na svých stránkách aktualizovaných 13. srpna (!) letošního roku uvádí: "Od února 2014 bylo potvrzeno několik případů onemocnění virem eboly v západní Africe, nejprve v Guineji, a později také v Sierra Leone, Libérii a Nigérie. Na letišti v Bruselu byla zavedena bezpečnostní opatření.... i nadále pozorně sledujeme situaci a pokud to bude nutné, budou přijata veškerá potřebná opatření. Vzhledem k rychlé reakci ze strany mezinárodního společenství, Federální služby pro veřejné zdraví, možnost šíření viru přes letiště je velmi nízká".  

EU: Neočekává se, že by ebola propukla v unijních státech, nebo že se bude vyvíjet do pandemie. Proto není důvod k obavám. 

Je zarážející, že odpovědné evropské instituce ani zdravotní instituce jednotlivých států nepřijaly žádná mimořádná preventivní opatření proti šíření viru eboly mezi obyvatelstvem. Přitom varování přicházelo i z řad odborné veřejnosti - o tom jsme psali v článku Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

"Prohlášení WHO je zřejmě reakcí na slova vedoucího mise OSN Anthony Banburyho, který uvedl 2. října v rozhovoru pro britský deník Telegraph, že "současná epidemie je nejhorší, jakou za své působení od roku 1988 zažil" a nevyloučil možnost, že "virus zmutuje a začne se šířit vzduchem, pokud nedostaneme šíření nemoci pod rychlou kontrolu".

Pochybnosti šéfa mise OSN potvrdil Michael Osterholm, ředitel Centra pro výzkum infekčních nemocí a politiky na Minnesotské universitě, který řekl, že "je znepokojen nekontrolovaným šířením viru eboly, které by mohlo vést k jeho mutaci a následnému přenosu vzduchem". (zdroj: USAToday)

V našem článku z 5. října Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii jsme uvedli:

Na liberijské mezinárodní letiště v Monrovii už přestala létat společnost British Airways, která zajišťovala pravidelné spojení na londýnské Heathrow. Všechny spoje byly zrušeny až do konce března 2015. Jediným přepravcem, který dnes zajišťuje pravidelné spojení mezi Libérií a Evropou je belgická letecká společnost Brussels Airlines. Nicméně ceny letenek se pohybují od 1500 do 2000 dolarů (30 až 50 tisíc korun).
Riziko šíření viru eboly prostřednictvím leteckých spojů vyvolalo prudký propad cen amerických akcií leteckých společností (zdroj: investicniweb.cz).
Světová zdravotnická organizace (WHO) a Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA) mezitím zveřejnily pokyny pro cestující, palubní i pozemní personál na letištích a v přístavech (zdroj: WHO, IATA).

Psali jsme také:

Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

 

Tagy článku