Čeští letci v Afghánistánu navázali na tradici 311. československé bombardovací perutě RAF

Čeští letci v Afghánistánu navázali na tradici 311. československé bombardovací perutě RAF
Popisek: Ilustrační obrázek
21 / 02 / 2016, 14:45

Příslušníci 17. leteckého poradního týmu (AAT - Air Advisor Team), kteří převzali operační úkol 28. listopadu 2015, jsou již téměř v polovině svého působení v Afghánistánu.

Tým pokračuje v činnosti předchůdců - cvičí a mentoruje letecký personál afghánských vzdušných sil, aby dosáhl samostatnosti při plnění bojových úkolů.

Jednotku AAT tvoří čtyřicet příslušníků 22. základny vrtulníkového a 24. základny dopravního letectva – tedy tým odborníků na letecký výcvik, opravy a údržbu vrtulníků Mi-17 a Mi-24/35. Ve struktuře AAT je nově začleněna Skupina ochrany jednotky. Ta poskytuje přímou ochranu leteckým poradcům a členům 438. expediční poradní letky (438AEAS - Air Expeditionary Advisory Squadron). Ve spolupráci s koaličními jednotkami se také podílí na zabezpečení ochrany dalších prostorů základny.

V rámci přípravy afghánského leteckého personálu se uskutečnily např. střelby z podvěšené výzbroje z vrtulníku Mi-17V5. Výcvik probíhá i na vrtulnících Mi-24. Zde mají čeští poradci nezastupitelnou roli. V současné době jsou jediným národem, který má schopnost vést výcvik tohoto typu. Příslušníci AČR zde odvádějí výbornou práci, která je velmi pozitivně hodnocena afghánskými i koaličními partnery.

Dne 4. února 2016 se uskutečnila výměna velitele 438. expediční poradní letky, jejíž součástí je i tým AAT. Velení letky převzal již třetí Čech - major Radek M. - zkušený vojenský profesionál, třikrát nasazený v Afghánistánu na různých pozicích v rámci AAT. Funkci mu předal podplukovník Vladimír V., jehož hlavním úkolem bylo zabezpečení koordinace činnosti českých, amerických, chorvatských, afghánských a maďarských příslušníků.

Odcházejícímu veliteli poděkoval také velitel afghánské letky

Velitel 438. letecké expediční skupiny plukovník Sean Philip LeRoy ocenil podplukovníka Vladimíra V. za příkladné plnění úkolů a výtečné vedení letky udělením medaile ozbrojených sil USA. Vyzdvihl jeho dlouholeté zkušenosti, spolupráci s afghánskými partnery a vedení personálu, které může být v některých případech náročné právě kvůli národnostním rozdílům. Odcházejícímu veliteli poděkoval také velitel partnerské afghánské letky, který ocenil především předávání zkušeností týkající se velení a provozu.

Během aktu byla letka přejmenována na 311. expediční poradní letku, jejíž název odkazuje na slavnou 311. československou bombardovací peruť RAF z 2. světové války.

Předáním funkce se podplukovník Vladimír V. zároveň zapsal do historie jako poslední velitel 438. letky. Ke změně názvu pak dodává: „Když nám byla na konci loňského roku nabídnuta možnost vybrat nové číslo letky, rozhodli jsme se navázat na slavnou tradici našich předchůdců v řadách 311. bombardovací perutě RAF, která se zapojila do bojů ve Velké Británii.“

Zdroj: Česká armáda

Tagy článku

-->