Čeští občané požadují přísnější kontrolu hranic

Čeští občané požadují přísnější kontrolu hranic
Popisek: Ilustrační foto
13 / 04 / 2016, 07:30

Více než tři čtvrtiny Čechů by přivítaly přísnější kontrolu českých, ale i unijních hranic.

Vyplývá to z exkluzivního průzkumu pro MF DNES k migrační krizi, který zpracovala agentura Median. Podle Čechů by pak na hranici EU měla působit společná pohraniční stráž posuzující, zda mají zadržení migranti právo na azyl. Informaci zveřejnil server idnes.cz.

„Lidé se bojí nekontrolovanosti migrace,“ vysvětluje výsledek průzkumu Daniel Prokop z Medianu. Neznamená to podle něho, že by Češi byli pro vytvoření „pevnosti Evropa“, jak to hlásají některé extremistické strany. U Čechů tak nepřevládá xenofobie, ale spíše strach, že politici nemají věc pod kontrolou.

Premiér Sobotka je pro posílení ochrany vnějších hranic EU

EU i NATO by se podle něj měly připravit na možnou změnu migračních tras do Evropy. Posílit by se měla zejména ostraha na moři mezi Itálií a Libyí, kde si dovede představit i operaci NATO. 

"Zdá se, že se nám podařilo díky dohodě s Tureckem výrazně zbrzdit příliv migrantů mezi Tureckem a Řeckem. To je dobrá zpráva, ale samozřejmě dá se očekávat, že se mohou objevit jiné migrační trasy," řekl Sobotka. Jedna z takových cest by podle něj mohla vést ze severoafrického pobřeží do Itálie.

800.000 migrantů čeká v Libyi na cestu do EU. Máme se připravit na mnohem větší uprchlickou vlnu.

Zároveň včera na tiskové konferenci označil za pochopitelné rakouské kroky na hranicích s Itálií. Vídeň v pondělí začala s přípravou na oplocení své části Brennerského průsmyku, který je klíčovým dopravním uzlem na alpských hranicích právě s Itálií. Hraniční kontroly v místě se Rakousko chystá zpřísnit nejpozději 1. června.

Rakouský ministr vnitra chce "masívní hraniční kontroly" a povolat armádu

Tagy článku