Čeští policisté v Idomeni terčem útoku desítek agresivních uprchlíků

Čeští policisté v Idomeni terčem útoku desítek agresivních uprchlíků
Autor fotografie: YouTube/screenshot
12 / 04 / 2016, 13:15

České policisty, kteří hlídkují na řecko-makedonské hranici v Idomeni napadly desítky agresivních uprchlíků.

V neděli 10. 4. 2016, začaly v dopoledních hodinách v řeckém táboře v Idomeni nepokoje mezi migranty. Informaci včera zveřejnil server Policie ČR.

Velitel směny policejní stanice na makedonské straně okamžitě svolal na místo všechny hlídky, které do té doby prováděly běžnou hlídkovou činnost. O pomoc byli požádáni také čeští policisté, kteří se nacházeli v tu dobu mimo službu na hotelu. Kolem poledne pak bylo na ochranu hranice nasazeno 21 našich policistů a další, kteří měli po noční službě, byli povoláni později.

„Někteří z těch migrantů u sebe měli letáky, které jim dávaly informace o tom, že jakmile se dostanou přes řecko-makedonskou hranici, cesta do ostatních členských států Evropské unie již bude volná,“ zaznělo v prohlášení makedonského ministerstva vnitra, ve kterém ministerstvo obvinilo nejmenované neziskové organizace z jejich distribuce. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Policisté spolu s makedonskými a maďarskými kolegy střežili prostor v okolí hlavní brány a nejbližšího okolí. Policisté Policie ČR proti uprchlíkům, až na jeden případ, nezasahovali, pouze se bránili ochrannými pomůckami proti kamenům, které na ně uprchlíci házeli. Naši policisté nepoužili žádné donucovací prostředky ani zbraně a celý český kontingent je v pořádku.

 

V místě, kde uprchlíci udělali v plotě díru a snažili se přejít hranici, byla i jedna dvoučlenná hlídka českých policistů spolu s makedonským kolegou. Tito tři policisté byli v tu chvíli sami na asi 100 až 150 uprchlíků snažících se dostat na makedonské území. Radikálnější jádro vzadu před sebou tlačilo skupinu, ve které byli ženy, děti, aktivisté a novináři.

Zároveň právě ze zadních řad uprchlíků létaly na policisty kameny. Policisté se snažili situaci uklidnit. Uprchlíkům dali pokyn, aby si sedli na zem, což část z nich respektovala. Proti neuposlechnuvším migrantům vzadu použili makedonští policisté slzný plyn, který bohužel zasáhl i skupinku již sedících lidí. Těm okamžitě pomohli čeští policisté, kteří jim dali vodu na vypláchnutí slzného plynu z očí a poskytli jim roušky, včetně vlastních. Po této základní pomoci si příchozí posily makedonské policie převzaly skupinu k dalšímu opatření.

por. Bc. Markéta JANOVSKÁ, tisková mluvčí Policejního prezidia ČR

Makedonský policista vzkazuje migrantům: "Tohle je moje země a já jsem pro ní připraven zemřít!" Zdroj: liveleak.com

 

 

Tagy článku