Čeští politici jsou znechuceni šmírovací aférou české policie

Čeští politici jsou znechuceni šmírovací aférou české policie
11 / 07 / 2015, 20:15

Nejnovější skandál kolem nákupu šmírovacích programů českou policií bude mít dopady, a zřejmě nejen politické.

Česká policie se údajně měla chystat ve velkém sledovat provoz na internetu a za tímto účelem si nechávala na míru připravit viry, které by na vybrané weby rozesílala. Podle informací, které se v pátek objevily na portálu WikiLeaks, měl být v hledáčku policejních hackerů i web ParlamentniListy.cz. Dnes se tento server zeptal některých českých politiků. Přečtěte si jejich názory (zdroj: ParlamentniListy.cz)

„Na WikiLeaks je 1 072 e-mailů, které se týkají služeb Policie ČR, jež si takto nechávala vytvářet odkazy na zakázku, ale i další záležitosti (bootovací média atd.) u zákaznického servisu HT. Například u bootovacích médií to znamenalo plnou kontrolu nad uživatelovým PC již od instalace systému,“ zmínil počítačový analytik Patrik William pro ParlamentníListy.cz. Ve zveřejněné komunikaci figurují několik bank, energetické společnosti RWE či stránky strany LEV 21, ParlamentníListy.cz, dtest.cz nebo seznam.cz.

„Je to hnus,“ rozladilo šmírování poslance Jaroslava Foldynu (ČSSD). „Chtěli jsme z takového systému odejít v roce 1989, a jak je vidět, nějakým způsobem se to vrací,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz. „Policie to určitě nedělala sama o sobě, ale na zadání někoho a ten někdo má strach ze svobody a demokracie. Proč by jinak postupovali takovýmto způsobem? Když se uchylujeme k nestandardním nástrojům, znamená to, že existují obavy,“ dodal.

A takto na informace reagoval senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). „Kam se hrabe někdejší StB! Skutečně to naplňuje heslo vyřvávané po převratu: „Nejsme jako oni!“ Zjišťuji, že opravdu nejsou. Jsou totiž podstatně horší a toto je názorný příklad.“

Místopředseda TOP 09 Pavol Lukša v tomto kontextu zavzpomínal na padesátá léta: „Už jsme si špiclování zažili víc než dost. Věřím, že jde o čin jednotlivců, který bude vyšetřen. V demokratické zemi tyto způsoby rozhodně nechci,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz.

Poslanec Stanislav Huml (ČSSD) k situaci zmínil: „Zajímal by mě důvod,“ reagoval s tím, že zatím máme stále málo informací: „Odpověď by měli dát ministr vnitra nebo výbor pro bezpečnost nebo ústavněprávní výbor. Prioritní jsou státní zastupitelství a Ministerstvo spravedlnosti,“ doplnil.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.