Čeští politici k nuceným kvótám pro uprchlíky. Nový Mnichov. Opusťme EU.

Čeští politici k nuceným kvótám pro uprchlíky. Nový Mnichov. Opusťme EU.
Autor fotografie: WikimediaImages|Popisek: Ilustrační foto
23 / 09 / 2015, 08:45

Zveřejňujeme reakce českých politiků na úterní přehlasování ministrů vnitra členských zemí EU.

ČSSD - premiér Bohuslav Sobotka

"Trvalý evropský mechanismus přerozdělování schválen nebyl, ale princip dobrovolnosti při rozdělení 120 tisíc uprchlíků jsme bohužel neprosadili. V tomto případě se půjde cestou kvót. Je to špatné rozhodnutí a Česká republika učinila vše, aby mu zabránila. Kvóty nebudou fungovat a nijak nás neposouvají při řešení skutečných příčin migrační krize. Je to jen šidítko pro veřejnost v zemích, které jsou cílem současného migračního proudu. 23. září se sejde vláda a poradíme se v koalici o dalším postupu."

Hnutí ANO - ministr financí Andrej Babiš

„Rozdělovat kvóty v momentě, kdy k nám na evropský kontinent přicházejí tisíce uprchlíků, se mi zdá být úplně nesmyslné.“ 

ODS- poslanec Petr Fiala

"Evropská unie k prosazení nekoncepčních a nesmyslných povinných kvót neváhala použít politiku vydírání a silového řešení v oblasti, která se bytostně týká bezpečnosti a suverenity naší země. Takový postup je nepřijatelný. Žádám vládu, aby využila všech možných legislativních a politických prostředků k zneplatnění tohoto rozhodnutí. Toto rozhodnutí Evropské rady je v rozporu s pravidly, na základě kterých jsme do EU vstupovali. Trvalý a povinný relokační mechanismus porušuje princip subsidiarity a v současné EU postrádá i legislativní základ.  Evropská unie tímto krokem popírá také zásady platné ochrany občanských a lidských práv a ještě více zvyšuje nedůvěru, kterou v ní naši občané mají." (Zdroj: ODS)

Úsvit – Národní Koalice, Miroslav Lidinský

"Odmítáme německý diktát povinného přerozdělování 120 tisíc uprchlíků. Oceňujeme odmítavý postoj ministra Chovance ke kvótám v Bruselu. Ale přehlasování ministrů ČR, Maďarska, Rumunska a Slovenska vnímáme jako diktát, který naprosto odmítáme. Situaci považujeme za natolik závažnou, že jsme našemu legislativnímu týmu zadali úkol připravit pro naše poslance návrh zákona o jednorázovém referendu o vystoupení z Evropské unie. Do dnešního dne jsme věřili, že Evropské unie je společenstvím rovnoprávných a suverénních států. Po dnešním hlasování se situace změnila. Proto jsme se rozhodli k tak závažnému kroku. Naším cílem při vypsání referenda je podpora tlaku Velké Británie na zahájení zásadní reformy Evropské unie. Ve světle dnešního hlasování i náš dlouhodobý požadavek na zahájení ochrany státních hranic České republiky nabývá po hlasování v Bruselu ještě většího významu,“ uvedl válečný veterán a předseda Úsvitu – Národní Koalice Miroslav Lidinský.

KDU- ČSL, europoslanec Tomáš Zdechovský

"Očekávám od našeho premiéra, že tvrdě a nekompromisně řekne, že tento způsob jednání je nepřijatelný, a že Česká republika podá žalobu podle Evropského práva. Já si ale myslím, že ještě existuje nějaký prostor pro vyjednávání, a nevzdával bych se této možnosti. Česká diplomacie podle mě teď bude muset oddřít velký kus práce a ještě tu dohodu alespoň částečně změnit. Protože pokud by měla platit v této podobě, tak nevěřím, že  v příštích volbách může vyhrát jakákoliv z proevropských stran. Dokonce bych řekl, že budou velmi silní ti, kteří budou požadovat vystoupení z EU....Jsem vlastně tak trochu rád, že teď nemáme volby u nás. Protože si myslím, že by přinesly dost výrazné zemětřesení." (Zdroj: ParlamentniListy.cz)

Svobodní, europoslanec Petr Mach

„Je to diktát EU! Kvóty si nesmíme nechat vnutit. Vláda musí podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru na neplatnost rozhodnutí. Pokud přesto bude EU trvat na kvótách, jediným řešením je, aby naše země vystoupila z EU!“

Zdroj: webové stránky politických stran a hnutí, ParlamentniListy.cz, rozhlas.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.