Čeští politici nesouhlasí s omezováním držení zbraní navrženým EK

Čeští politici nesouhlasí s omezováním držení zbraní navrženým EK
Popisek: Povinnost mít zbrojní průkaz by se týkala všech předmětů, které mají vzhled jako zbraně
05 / 12 / 2015, 08:00

Mezi českými politiky roste počet odpůrců návrhu Evropské komise na změnu legislativy týkající se držení zbraní. Zbrojní průkaz by podle návrhu byl vyžadován i u hraček a dalších předmětů vzhledu zbraní. Musely by také jako zbraně být registrovány.

Vládní sociální demokraté návrh minulý týden označili za absurdní. Proti jsou i opoziční TOP 09, ODS a Úsvit - Národní Koalice. 

"Teroristé si přece nechodí žádat o zbrojní průkaz," uvedl poslanec TOP 09 František Laudát.

Podle něj mohou přílišné restrikce v kombinaci s obavami obyvatel z teroristických útoků naopak vést k výraznému nárůstu nelegálního držení zbraní.

Podobně se vyjadřuje i předseda hnutí Úsvit - Národní koalice, veterán z Afghánistánu, Miroslav Lidinský: "Je to úplný nesmysl. Teroristé přece nestřílejí legálně drženými zbraněmi. Právě neozbrojení občané jsou pro teroristy ideální cíl. Kdyby na místě útoku byl alespoň jeden ozbrojený člověk, mohlo být obětí méně."

"Má jít o příspěvek k větší bezpečnosti EU. Ve skutečnosti by takové opatření k bezpečnosti nepřispělo, zato znovu výrazně omezilo svobodný prostor a právo lidí na vlastní ochranu," uvedla v pondělí v prohlášení Výkonná rada ODS.

Proti návrhu se vyslovil i vicepremiér a šéf vládního hnutí ANO Andrej Babiš. K vyšší kontrole lze podle něj využít už nyní platnou legislativu.

"Bohužel, jak už to tak bývá v rámci opatření Evropské unie, opět je toto opatření cíleno naprosto špatným směrem. Má se totiž týkat ne nelegálně držených zbraní, které bývají používány při teroristických útocích, ale má se to dotknout legálně držených zbraní," řekl minulý týden předseda sněmovního výboru probezpečnost Roman Váňa (ČSSD) k návrhu, který přišel po nedávných teroristických útocích v Paříži.

Komise v něm podle Váni počítá s úplným zákazem některých automatických a poloautomatických zbraní a rozšiřuje povinnost mít zbrojní licenci na veškeré činnosti související s produkcí zbraní, včetně třeba výroby dřevěných pažeb. Připravovaná směrnice, o níž bude jednat Evropský parlament i ministři jednotlivých zemí, počítá také s povinností mít zbrojní průkaz pro všechny předměty, které mají vzhled jako zbraně.

Velká část navrhovaných opatření by podle Váni neměla žádný dopad na terorismus. Naopak by dopadla na kluby vojenské historie, sportovní střelbu z určitých typů zbraní nebo airsoftové spolky. Směrnice by podle něj vedla také k omezení zbrojního průmyslu v Česku a zemích osmadvacítky. Armáda a policie by některé druhy zbraní musely nakupovat mimo EU, protože v ní už by se prý nemohly vyrábět.

Zdroj: ČTK

Tagy článku