Čeští potápěči se v Albánii potopili k rakousko-uherskému vraku

Čeští potápěči se v Albánii potopili k rakousko-uherskému vraku
30 / 09 / 2017, 17:30

Českým potápěčům se v Albánii zřejmě podařilo jako prvním potopit k vraku rakousko-uherské ponorky U16. Zda se opravdu jedná o zmíněnou ponorku, by měl potvrdit další ponor. ČTK to dnes sdělili zástupci Czech Diving Teamu, kteří se k vraku potápěli. Ponorka se potopila za nejasných okolností 16. října 1916. Pravděpodobně se tak stalo po střetnutí s italským torpédoborcem Nembo, po kterém ponorku tzv. taranoval italský parník Bormida.

Czech Diving Team je složen z potápěčů, historiků a dokumentaristů. Poprvé se k vraku, který leží v hloubce asi 60 metrů pod hladinou Jónského moře, ponořili v pátek. Nafotili jej, nafilmovali a změřili. Svá zjištění následně porovnávali s plány, které nalezli v archivu, a s historickými fotografiemi a shodli se, že je to hledaná ponorka U16. Kromě ní zřejmě narazili také na vrak italského torpédoborce Nembo. Vše by měl potvrdit ještě druhý kontrolní ponor. "Dvě plavidla tam ale určitě jsou," řekl jeden z členů výpravy.

Samotné expedici předcházelo dlouhé vyjednávání s albánskou stranou. Ta nakonec českým potápěčům vyšla vstříc a poskytla mu souřadnice vraku. Zástupce Pobřežní agentury pak byl s českým týmem přítomen například i při porovnávání plánů plavidla se skutečnostmi, které zjistili pod vodou.

Ponorka označená jako U16 byla postavena v roce 1915. Byla určena k ochraně hranic mocnářství a napadání nepřátelských lodí, které se k ní přiblížily. Do služby rakousko-uherské armády byla předána 6. října 1915. Následujícího roku byla dvakrát neúspěšně napadena francouzským torpédoborcem. Osudný byl pro ní střet s italskými loděmi v říjnu 1916, kdy ponorka nejdříve potopila loď Nembo, následně ji zřejmě poslal ke dnu parník Bormida.

Czech Diving Team se v minulosti podílel na řadě expedic. Zabývá se pátráním po potopených lodí spojených s českou historií.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.