Čeští vojáci na Sinaji pod útokem islámských radikálů

Čeští vojáci na Sinaji pod útokem islámských radikálů
Autor fotografie: Ministerstvo obrany ČR, autor: podplukovník Aleš Cápal|Popisek: Slavnostní přehlídku českého kontingentu, generála Thompsona doprovází pplk. Pažúr
04 / 09 / 2015, 15:00

Šest vojáků mezinárodních jednotek zranil na egyptském Sinajském poloostrově výbuch dvou bomb. Češi mezi nejsou.

Informaci zveřejnil server The Washington Post s odvoláním na Pentagon. Čtyři ze zraněných jsou Američané. U dvou dalších nebyl uvedena národnost, nicméně podle serveru novinky.cz se nejedná o české vojáky. Nástražná zařízení vybuchla nedaleko severní základny El Gorah na Sinajském poloostrově, ve které působí i čeští vojáci v rámci mise při mezinárodní organizaci Multinational Force and Observers.

Po prvním výbuchu, při němž byli zraněni dva vojáci, následoval další. Při něm byli zraněni čtyři Američané, kteří přispěchali na pomoc dvěma zraněným vojákům. Všichni byli podle amerického Pentagonu letecky evakuováni do nemocnice. Žádný z vojáků není v ohrožení života.

Zdroj YouTube, MATRIX NEWS

Od roku 2012 přišlo během útoků teroristů na Sinaji o život již 600 policistů a vojáků Egypta.

Na Sinajském poloostrově se v posledních letech výrazně zhoršila bezpečnostní situace kvůli činnosti radikálních islamistů. Skupina Ansar Bajt al-Makdis, která se před časem přihlásila k organizaci Islámský stát, útočí především na egyptské bezpečnostní složky. 

Jen před několika dny, 1. září se na základně El Gorah v Egyptě v rámci slavnostního nástupu k udělení medailí MFO uskutečnilo předání velení nad úkolovým uskupením AČR MFO Sinaj mezi podplukovníkem Markem Pažúrem a podplukovníkem Alešem Cápalem. Velitel sil MFO kanadský generálmajor Denis Thompson poděkoval za výtečnou práci všem českým vojákům, zejména příslušníkům letecké jednotky CASA, která je klíčovou součástí při plnění úkolů mise MFO na Sinaji, tj. udržování míru dle mírové smlouvy mezi Egyptskou arabskou republikou a státem Izraelem. Zdroj: mise.army.cz

Multinational Force and Observers

Zdroj: Multinational Force and Observers

Mezinárodní organizace Multinational Force and Observers je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem z roku 1979. Čeští vojáci na Sinaji působí od roku 2009. Do velitelských struktur armáda vysílá tři důstojníky, od listopadu 2013 v zemi navíc působí 14 vojáků v rámci letecké jednotky s přepravním letadlem CASA.

Zdroj: novinky.cz, Ministerstvo obrany ČR

Psali jsme také:

Spojil se palestinský Hamás s ISIS proti Izraeli?

Islamisté prý sestřelili loď egyptské námořní hlídky

V Egyptě zadrženi členové námořního komanda Hamasu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace