Čeští vojáci používají v Afghánistánu nové drony

Čeští vojáci používají v Afghánistánu nové drony
04 / 06 / 2015, 16:45

Bezpilotní stroje ScanEagle v hodnotě zhruba 200 milionů korun získala česká armáda od USA. Nyní je začala aktivně využívat pro zajištění bezpečnosti hlídek a střežení spojenecké letecké základny Bagrám v Afghánistánu.

Supermoderní drony pořídili před časem Američané z fondu boje proti terorismu. Po fázi zkoušek, začaly ScanEagle aktivně sloužit českým jednotkám k hlídání oblasti okolo letecké základny. Bezpilotní stroje v minulosti často odhalily teroristy, kteří se v oblasti opakovaně snaží klást silniční bomby. 

Drony ScanEagle z dílny společnosti Insitu mají rozpětí křídel více než tři metry a ve vzduchu ve výšce až jeden kilometr mohou létat neuvěřitelných 28 hodin. Zároveň mají velmi nízkou spotřebu a mohou operovat i 130 kilometrů od základny. Stroje jsou vybaveny kamerou pro denní i noční vidění.

K obsluze dronu jsou třeba čtyři lidé. Letadlo je vypuštěno ze speciálního odpalovacího zařízení a přistává díky lanovému systému, de kterého se dron zachytí pomocí háků na křídlech. Speciálním výcvikem, jak stroj ovládat, prošlo 16 vojáků.

Drony ScanEagle doplnily výbavu české armády, která disponuje americkými drony Raven a izraelskými Skylar II. V porovnání s nimi je však ScanEagle technologicky úplně jinde. Například Raven vydrží ve vzduchu jen 90 minut a zvládne monitorovat okruh maximálně 10 kilometrů.

Zdroj: Defence - Aerospace, Novinky

 

Tagy článku