Čeští vojáci s vojáky NATO trénovali protiletadlovou obranu proti nepřátelskému letectvu

Čeští vojáci s vojáky NATO trénovali protiletadlovou obranu proti nepřátelskému letectvu
Autor: Michal Voska|Popisek: Protivzdušná obrana
02 / 10 / 2016, 09:15

Ve čtvrtek 29. září vyvrcholilo prezentačním dnem mezinárodní cvičení Tobruq Legacy 2016. Celkem 180 českých vojáků hlavně z 25. protiletadlového raketového pluku nacvičovalo s dalšími 1100 vojáky NATO ve vojenském výcvikovém prostoru Lešť na středním Slovensku pozemní protivzdušnou obranu.

Největší letošní cvičení na Slovensku probíhalo pod taktickým námětem. Podle něj fiktivní země Karpatia požádala Severoatlantickou alianci o pomoc před sousedním státem Mendoria, který nerespektoval její státní suverenitu a opakovaně narušoval karpatijský vzdušný prostor. Úkolem států, jež se zapojily do operace Tobruq Legacy, bylo chránit bezletovou zónu, jež Aliance vyhlásila nad Karpatií.Armády osmi aliančních států vyčlenily pro cvičení široké spektrum protiletadlových raketových systémů. Jmenovat lze například protiletadlový komplex 2K12 KUB, se kterým cvičili Češi, Slováci a Maďaři, americké systémy PATRIOT a AVENGER, či protiletadlový systém S300 PMU z výzbroje slovenských ozbrojených sil. Na ochraně vzdušného prostoru se ovšem podílely i další zbraňové systémy. Češi a Lotyši používali také protiletadlové komplety RBS-70, Slováci a Slovinci komplety IGLA, Maďaři komplety MISTRAL a Litevci cvičili se systémy STINGER. Poláci se do cvičení zapojili s protiletadlovým systémem GROM.

Vzdušného nepřítele jednotkám simulovaly letouny JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, MiG-29, L-39 Albatros a řada dalších. Američané vyčlenili vrtulníky UH-60 Black Hawk, které byly v rámci rozehry využívány například k leteckému transportu raněných.

„Hlavním cílem cvičení bylo prověřit a zvýšit úroveň interoperability jednotek pozemní protivzdušné obrany dle standardů NATO,“ uvedl plukovník Vladimír Barca, velitel 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, a pokračoval: „Cvičení prověřilo schopnost našich vojáků spolupracovat s ostatními koaličními jednotkami v reakci na široké spektrum vzdušného a pozemního ohrožení. Přínos společného výcviku spočívá dále v tom, že se vojáci na všech stupních velení zdokonalili v plánování a provádění obranných a útočných operací v mezinárodním prostředí.“

Strakonický útvar se do cvičení zapojil s protiletadlovou raketovou baterií vyzbrojenou systémem 2K12 KUB, která byla posílena o místo velení a řízení palby a četu s protiletadlovými raketovými komplety RBS-70. Čeští vojáci tvořili společně s Maďary jedno ze tří smíšených úkolových uskupení, jež na cvičení plnilo úkoly pozemní protivzdušné obrany. Hlavním zbraňovým systémem maďarských vojáků byl protiletadlový komplex 2K12 KUB, které doplnila četa s protiletadlovými komplety MISTRAL.

Název cvičení Tobruq Legacy lze do češtiny přeložit jako Tobrucký odkaz či Tobrucké dědictví a připomíná hrdinské skutky vojáků 200. čs. lehkého protiletadlového pluku, kteří za druhé světové války bojovali u strategického přístavu Tobruk na severu Afriky.

Autor, foto: acr.army.cz


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace