Čeští zákonodárci odmítají návrh Evropské komise omezovat práva držitelů střelných zbraní

Čeští zákonodárci odmítají návrh Evropské komise omezovat práva držitelů střelných zbraní
18 / 03 / 2016, 15:30

Parlament zřejmě odmítne navrhovanou směrnici Evropské komise, která by vedla k omezování legálních majitelů střelných zbraní pod záminkou boje proti terorismu.

Praha 18. března (ČTK) - Vyplývá to z návrhů usnesení Sněmovny i Senátu. Poslanci by o návrhu měli rozhodnout ještě na březnové schůzi, senátoři na dubnovém zasedání.

Sněmovna by podle návrhu evropského výboru měla odmítnout záměr Evropské komise omezovat možnost nabývání a držení legálně pořízených zbraní i snahu zasahovat Česku do systému kontroly zbraní. Podle návrhu nelze připustit, aby Evropská komise v reakci na loňské teroristické útoky v Paříži "perzekvovala členské státy a jejich občany neodůvodněným zpřísněním legálního držení zbraní".

Vloni 18. listopadu představila Evropská komise svůj návrh novely Směrnice 91/477/EHS o kontrole a nabývání a držení zbraníSnaha unijních orgánů o maximální omezování občanských práv bude pokračovat. 

EK by se měla podle senátních výborů pro bezpečnost a pro evropské záležitosti zaměřit spíše na nezákonné získávání zbraní a na nedovolený obchod s nimi. Právě nelegálně získané zbraně používají teroristé.

Evropská komise zakáže legální držení poloautomatických zbraní. Jedinou obranu před teroristy a vrahy.

Senát by měl proto odmítnout opatření v návrhu unijní směrnice, která by vedla k "omezení legálních držitelů střelných zbraní a narušení vnitřní bezpečnosti České republiky, aniž by to mělo zjevný preventivní či represivní účinek na osoby držící zbraně nelegálně".

Například navrhovaný zákaz vlastnictví poloautomatických zbraní by mohl podle senátorů přivést jejich část do nelegální sféry. Senátoři se pozastavili také na tím, že na poplašné, signální, salutní a akustické zbraně, stejně jako na napodobeniny zbraní, by lidé museli mít zbrojní průkaz. Označili to za "nepřiměřené omezení", které nemá žádnou prokazatelnou souvislost s potíráním terorismu a kriminality.

Za administrativně náročné a neefektivní pokládají senátní výbory zavedení povinnosti uchovávání záznamů o znehodnocených střelných zbraních. Upozornily na to, že se zároveň chystají společná pravidla pro znehodnocování zbraní tak, aby nemohly být opět uvedeny do provozuschopného stavu.

Proč nás chtějí evropští politici co nejrychleji odzbrojit?

Už dříve uvedla poslankyně Jan Černochová (ODS): "Česká legislativa je při stanovování podmínek, kdo smí mít zbraň, poměrně přísná, ale smysluplná. Proto bych byla velice nerada, kdyby nám byly ze strany Komise podsouvány a nařizovány nesmysly, že je to vlastně pro naše dobro. Osobně považuji právo na vlastnění zbraně za jedno ze základních práv. Ono je možné si totiž položit i jinou otázku. Jak by se asi vyvíjela tragická situace, kdy šílený střelec vraždí v ulicích města, kdyby v tu dobu v okolí byl někdo se zbraní a aktivně se mu postavil. Vždyť řadu případů známe i z Izraele, kde ozbrojení náhodní chodci zabránili již několikrát svým zásahem skutečně velkým krveprolitím."

"Všechny střelné zbraně je potřeba zakázat! Všechny civilisty odzbrojit!"

Tagy článku