Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti

Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti
Autor fotografie: ŠJů, Wikimedia Commons|Popisek: Terminal 1 of Prague Airport
25 / 12 / 2014, 17:30

22.12.2014 / V neděli večer zveřejnil server Wikileaks manuál americké tajné služby CIA.
Zdroj: cernoch.blog.idnes.cz

V manuálu jsou rady operačním důstojníkům CIA, jak se mají pohybovat na světových letištích, aniž by na sebe agenti zbytečně poutali pozornost. V návodu se píše i o pražském ruzyňském letišti.

Zarážející je také, kterých zemí se manuál týká. Česká republika je uvedena mezi zeměmi jako je Maďarsko, Bulharsko, Rusko, Pákistán, Turecko, atd. Více zde.

CIA Assessment on Surviving Secondary  Screening

Blogger Marek Černoch mj. píše: 

Občas stojí za to si rozkliknout server wikileaks, kde se dovíme podpultovní informace, o nichž jinak mainstreamová média povětšinou mlčí.  V minulosti mě třeba zaujali americké depeše, kde se psalo o tom, že se ČR má stát jakýmsi trojským koněm GMO potravin pro východní Evropu. V neděli jsem si zase početl ve zveřejněném návodu pro agenty CIA, jak cestovat nepozorovaně na mezinárodních letištích.

Nevím, zda České aerolinie byly nějak americkou tajnou službou infiltrovány, nevím, jakou klasifikaci utajení mají pokyny pro zaměstnance aerolinií a letiště Praha a ani netuším, zda ušetřím práci agentovi české kontrarozvědky BIS, který si v textu bude určitě pročítat, ale každopádně mi přijde zajímavé, že CIA radí svým agentům, jak se vyhnout dvojí kontrole na letišti Václava Havla. V manuálu se doslova píše:

Ticket purchase anomalies can result in a referral to secondary. Czech Airlines (CSA), the primary screening authority for passengers departing Ruzyne Airport in Prague focus on reservation details such as cash payment, ticket purchased at the airport or on the travel date or the day before, oneway travel, and lack of checked baggage. For example, CSA preselected a Nigerian national with one-way ticket and no checked baggage in July 2009 for secondary screening,  

Dovolím si volný překlad

„Neobvyklý nákup letenky může vyústit v dodatečnou kontrolu. Prvotní kontrola cestujících ČSA odlétajících z Ruzyně se soustředí na rezervační detaily jako platbu hotově, na nákup lístku přímo na letišti, na datum letu nebo na den před odletem, na jednosměrnou letenku nebo na nedostatek zavazadel. Například ČSA si vybere Nigerijce s jednosměrnou letenkou a nezkontrolovanými zavazadly na dodatečnou kontrolu. Vše se děje v souladu s pokyny vedení ČSA.“  

Jak může CIA znát pokyny zaměstnanců ČSA? Soudě podle data vydání manuálu (září 2011) byly ČSA státní leteckou společností, to ale úniku informací evidentně nezabránilo. Co všechno o naší republice  ještě CIA ví ? Nezbývá, než opět sledovat server Wikileaks, abychom se pravdu dověděli.

Nakonec o tom, že americké tajné služby mají velký zájem o citlivé údaje nás všech, jsme psali v článku Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA.

Psali jsme také:

DETEKT - nesledují vás tajné služby?

Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA

 

Tagy článku