Cestující mohou mít zapnuté mobily a tablety i za letu, ale jen v Evropě

Cestující mohou mít zapnuté mobily a tablety i za letu, ale jen v Evropě
Autor fotografie: cz.dollarphotoclub.com/57184729|Popisek: Používání tabletu v letadle
29 / 09 / 2014, 05:30

V pátek 26. září oznámila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA), že evropské aerolinky mohou cestujícím povolit používání přenosné elektroniky po celou dobu letu. Budeme při letu také telefonovat?

Dosud museli cestující přepnout přístroj do tzv. režimu letadlo kvůli obavám z toho, že by tyto elektronické přístroje mohly rušit radiové nebo elektronické systémy v letadle. EASA nyní uvedla (zdroj: www.easa.europa.eu): "Nový pokyn umožňuje aerolinkám povolit, aby osobní elektronické přístroje zůstaly zapnuté, aniž by bylo nutné je přepnout do režimu letadlo.

Teď záleží na rozhodnutí jednotlivých leteckých společností, zda svým cestujícím umožní používat mobil nebo tablet za letu, nicméně je otázka spíše měsíců než dní, protože společnosti musí prověřit, že jejich užívání skutečně nemá vliv na systémy. Kromě toho může docházet i k rozdílům v rámci jedné letecké společnosti, v závislosti na typu letadla. EASA ale upozorňuje, že cestující přesto musí vždy a za všech okolností dodržovat pokyny letecké posádky.

Telefonování za letu bude zcela určitě tabu i nadále, už jen s ohledem na ostatní spolucestující. 

V současnosti nabízí přístup do vlastní wifi sítě v letadlech přes třicet aerolinek, pokud nepočítáme americký kontinent, kde je tato služba využívána podstatně víc, než v Evropě (např. Lufthansa, Air Lingus, Aeroflot, British Airways, Emirates, TAP Portugal a další). Ceny se pohybují od cca 10€ za hodinu a cestující v byznys třídě mají službu zdarma. Naopak norská letecká společnost Norwegian už od letošního března nabízí wifi připojení na lety v rámci Evropy zcela zdarma.

V Evropě a Asii je hlavním poskytovatelem služeb společnost OnAir. V dohledné době má být spuštěna nová satelitní síť GX, speciálně pro letecké společnosti, která by měla zrychlit připojení ze současných max. 3 Mbit/s na budoucích 30 až 50 Mbit/s.

Psali jsme také:

Letíte do USA? Pozor, zpřísnila se bezpečnostní opatření

Bezpečnostní kontroly pro vstup do USA už na evropském území?

Návod, jak hacknout PIN u iPhone a dalších zařízení

 

 

Tagy článku