Charlie Hebdo opět provokuje: Utopený Alan Kurdi jako sexuální útočník

Charlie Hebdo opět provokuje: Utopený Alan Kurdi jako sexuální útočník
15 / 01 / 2016, 13:30

Magazín Charlie Hebdo se po delší době dostal na přední stránky novin. V posledním čísle je totiž karikatura utopeného tříletého chlapce Alana Kurdiho se svou potenciální podobou v dospělosti - jako sexuálního násilníka pronásledujícího ženy.

Pařížský satirický list Charlie Hebdo se stal středem pozornosti naposledy loni v září. Tehdy na titulní straně zveřejnil karikaturu utonulého  tříletého syrského chlapce Alana Kurdiho (někdy uváděno jako Aylan), jehož fotka, jak bezvládně leží na turecké pláži, obletěla svět.

A nyní se malý chlapec stal znovu námětem pro satyru. V posledním vydání je obrázek nazvaný "Migranti", na něm je malý Alan a pod ním dva muži, kteří se s vyplazenými jazyky a nataženýma rukama ženou za dvěma prchajícími ženami. 

Text karikatury zní: "Co by se z malého Ajlana stalo v dospělosti? Sexuální útočník v Německu."

Karikatura odkazuje na bezprecedentní množství sexuálních útoků, které byly hlášeny v Kolíně nad Rýnem a dalších evropských městech v průběhu novoročních oslav. Stovky žen oznámily policii, že byly během noci sexuálně napadeny nebo okradeny muži severoafrického a arabského vzhledu. Rozpoutalo to vlnu nevole vůči uprchlíkům a přesně opačné emoce, než které lidé zažívali ve spojení s fotografií utopeného chlapečka.

Karikatura vyvolala okamžitou reakci na sociálních sítích a mnoho lidí ji označilo jako urážlivou a rasistickou. Podle některých kritiků obrázku je otázkou, zda by lidé po celém světě, kteří po útocích na loňských lednových útocích na redakci označili na svých profilech solidaritu s Charlie Hebdo, tak učinili i ve světle této karikatury.

"Tato nechutně rasistická karikatura Charlie Hebdo je pro mě zamyšlením nad "Je suis Charlie " v plném rozsahu," napsal například australský novinář Ebony Bowden.

"Zajímalo by mě, kolik obdivovatelů má Charlie Hebdo teď?", ptá se na svém profilu George Galloway, bývalý britský poslanec a kandidát na starostu Londýna. 

Jiní lidé se ale časopisu Charlie Hebdo a jeho humoru zastávají.

Zdroj: CNN

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace