Chartisté nechtěli demontovat komunistický režim, jen důsledné dodržovat lidská práva

Chartisté nechtěli demontovat komunistický režim, jen důsledné dodržovat lidská práva
Autor: Flickr.com|Popisek: Charta 77
10 / 01 / 2017, 08:00

KOMENTÁŘ

Před 30 lety vznikla v tehdejším Československu občanská iniciativa, která si dala za cíl kritizovat komunistickou moc za nedodržování lidských práv a občanských práv. K nim se komunisté veřejně zavázalina Helsinské mírové konferenci v roce 1975 v podobě Závěrečného aktu.

Charta a její hlavní tváře jako Václav Havel, Václav Benda či Jan Patočka nechtěli svými aktivitami dosáhnout pádu komunistického režimu, ale upozorňovali na excesy s porušováním lidských práv komunisty a požadovali nápravu tohoto neutěšeného stavu. Dobře věděli, že lidská práva vždy byla Achillovou patou vládnoucí garnitury.

Komunisté v duchu své ideologie brali chartisty jako ,,rozvraceče" a ,,antisocialistické živly", kteří usilují o svržení jejich moci. Vrcholem kampaně proti Chartě byl pak nechvalně známý článek ,,Ztroskotanci a samozvanci", který z chartistů div ne udělal teroristy.

Přitom Charta byla v roce 1977, ale i v osmdesátých letech okrajovou záležitostí, kterou podepsalo jen pár lidí. Hysterie režimu však eskalovala v konání akca, která vešla do dějin jako ,,Anticharta". Charta se nicméně do roku 1989 protirežimní platformou nestala. V posledním roce komunistické vlády stejně jako Občanské fórum již požadovala bezodkladný pád zprofanované čtyřicetileté samovlády KSČ. Signatáři Charty v listopadu 1989 hráli významnou roli, když se podíleli na vyjednávání o hladkém převzetí moci.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace