Chceme novou éru míru, vzkazuje Číně Tchaj-wan

Chceme novou éru míru, vzkazuje Číně Tchaj-wan
22 / 01 / 2017, 14:00

V napjaté atmosféře, kdy oba státy řinčí zbraněmi, se tchaj-wanská prezidentka Cchaj Jing-wenová pokouší nastolit ,,novou éru" míru s Čínou

V dopise zaslaném papežovi Františkovi píše, že problémy celosvětové politiky se musí řešit mírovými prostředky. ,,Na základě dlouholetých zkušeností s vyjednáváním během mé politické kariéry jsem přesvědčena, že vojenské akce nemohou vyřešit problémy," uvedla tchaj-wanská prezidentka.

Podle Cchaj Jing-wenové však bude k normalizaci vztahů mezi Tchaj-wanem a Čínou především potřeba dobré vůle a komunikace. ,,Tchaj-wan a Čína byly zapleteny do konfliktu, kdy měla navrch Čína, což způsobilo napětí v regionu a nahnalo lidem strach," píše v dopisu tchaj-wanská prezidentka.

Proto vyzvala v dopisu obě vlády, čínskou i tchaj-wanskou, aby odhodily ,,břímě minulosti" a společně se angažovaly v pozitivním a mírovém dialogu.

Napětí však stále mezi oběma zeměmi nadále trvá a olej do ohně ještě přilil americký prezident Donald Trump, který se podle svých slov necítí vázán politikou jedné Číny. Podle Pekingu navíc vystupuje Trump jako ,,advokát" Tchaj-wanu proti Číně na mezinárodním poli.

psali jsme:

Prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wenová: Čína se vrátila k osvědčené cestě zastrašování

Tchaj-wan se bojí čínské invaze. Provádí bojová cvičení

 

Zdroj: reuters.com

 

Tagy článku