Chceme ústavní právo na zbraň! Nová petice jde proti Bruselu

Chceme ústavní právo na zbraň! Nová petice jde proti Bruselu
Popisek: petice
04 / 02 / 2018, 19:00

Ve středu 6. prosince 2017 Senát Parlamentu České republiky neschválil návrh novely ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti, který byla reakcí skupiny našich poslanců na směrnici Evropské komise o kontrole nabývání a držení zbraní.

Pro novelu, jež by zavedla právo nabývat, držet a nosit zbraň pro zajišťování bezpečnosti státu, zvedlo ruku 28 z 59 přítomných senátorů, přičemž k jejímu schválení byla potřeba třípětinová většina (36 hlasů). Kritici návrhu vyčítali, že by novela "byla nebezpečná", vlastníci zbraní by pak i "brali spravedlnost do svých rukou" anebo "že by prý novela stejně nezabránila implementaci zmíněné zákazové směrnice do naší legislativy". A pak taktéž padalo i to, že v Petici, kterou v rámci boje za práva soukromých vlastníků zbraní podepsalo na 110 tisíc (!) petentů - a která zde taktéž toho dne byla projednávána, prý "není ani slovo o ústavním právu na zbraň". 

Právě to, spolu i s faktem, že návrh implementace oné zákazové směrnice Evropské komise již jde do parlamentu ke schválení, rozhodlo, že byla urychleně vytvořena tzv. Nová petice. A to jako účinný nástroj, který by měl ze strany střelecké komunity masově podpořit snahy některých politiků, kteří hodlají všemi silami jednak implementaci ve sněmovně stopnout, či jí alespoň co nejvíce oddálit - a také obnovit kampaň za znovuprojednání nějaké formy ústavního zákona, které by ochránila české majitele soukromých legálních zbraní před bruselskými nesmysly do budoucna nejen symbolicky, ale i prakticky.

Petice

My jsme se iniciátora této "Nové", tedy druhé (jakož i před čtyřmi roky té první) petice, Mgr. Pavla Černého, pplk v.v. měli šanci na tyto novinky osobně zeptat.

K čemu přesně bude "Nová petice", nestačila ta předešlá?

Tato Nová petice by nyní měla svým obsahem zcela pokrýt všechny naše potřeby, které z hlediska našeho občanského odporu nyní aktuálně vznikly a případně i pokrýt další eventuality vývoje. V prvé řadě jde o prosazení ÚSTAVNÍ PRÁVO NA ZBRAŇ našich slušných a bezúhonných občanů, které nám vyčítali někteří ortodoxně protizbraňoví senátoři, že tam v té starší, tedy té předešlé, prý není. Dále jde nejen o odmítnutí zmíněné IMPLEMENTACE ZÁKAZOVÉ SMĚRNICE, ale i pokud možno eliminaci dalších hrozeb, co se mohou objevit či jsou na obzoru. Ať již půjde o nastupující tlaky vedoucí k drastickému omezování tradičního užívání olova, jako nenahraditelného materiálu ve střelách, anebo o nesmyslné zákazy na poli optických zaměřovačů, které se začaly poslední dobou objevovat, apod.

Je tam též klauzule o sebeobranných prostředcích, o co jde?

V neposlední řadě to má taktéž čelit i případným zákazům v oblasti sebeobranných prostředků, které jsou v mnohých zemích EU tak typické - a se zjevnou snahou jakéhosi "slučování evropské legislativy", které není ovšem ničím jiným, než násilné vnucování nám stylu života a kultury v západních státech Evropy, by žel mohly lehce dojít i k nám.

V ochodech se zbraněmi, na střelnicích a v mysliveckých sdruženích byla vytvořena spousta sběrných míst, co se starou peticí?

Starší, předchozí petice se nechá volně doběhnout, prostě, ať lidé klidně pošlou co mají a dále již nepokračují. A pak ať si prosíme stáhnou Novou petici a taktéž i nové podpisové archy. No a dále je nutné co nejvíce šířit informace zejména o tom, že o novou věc. Tedy, že TUTO PETICI ROZHODNĚ LIDÉ NEPODEPSALI, a tedy tak z hlediska svých zájmů a skutečně vážné situace s hrozící implementací rozhodně učiní!

Myslíte, že bude Nová petice k něčemu?

Bezpochyby. Kdysi, ty 4 roky nazpět, když jsme začínali, byli i takoví, co tenkrát říkali: to není k ničemu", "stejně nás politici nebudou brát vážně a poslouchat", "nemá to cenu", apod. Těch bylo naštěstí s tím, jak jsme časem podnikli ono velké tažení, méně a méně. Ukázal se totiž opak. Mělo to totiž cenu - a velkou. Vlastně jen díky této Petici, co dosáhla nakonec hodně přes sto tisíc podpisů jsme se totiž postupně dostali do Sněmovny, vítězně zde prošli s "ústavním právem na zbraň", pak na Úřad vlády - a v Senátu jsme svůj boj zásadně toto Peticí pak podpořili a neberme do úvahy to, že nám to zatím uteklo jen doslova o pár hlasů. Neb prohraná bitva není ještě prohranou válkou. A toto vlastně jakási válka je. Boj o naše majetky, práva a vlastně i svobodu. A my tímto ty, co hodlají něco udělat pro to, aby jejich legální zbraně zůstaly doma, chceme zas mobilizovat.

A kde k tomuto tedy najdou lidé potřebné informace?

Vše nyní je "na klíč" a lze veškeré potřebné materiály stáhnout na webové stránce www.peticezbraně.cz. A vždy nejčerstvější informace lze vždy najít na facebookové stránce www.facebook.com/czechforguns.
Co posledního českým majitelům zbrojních průkazů byste chtěli vzkázat?

Snad jen jedno. Jde totiž fakt o hodně - a dávno to už není zdaleka jen o zbraních. Ta první petice z nás rozhodně udělala nemalou sílu, co museli politici už museli zkrátka brát vážně! A udělali jsme z toho jedno z největších témat v zemi. Pokračujme v tom - a nedejme se. Stojí to za to, ne?

 

Iniciátor petice Mgr. Pavel Černý, pplk. v.v. vystudoval vojenský obor FTVS UK. Pracoval 15 let jako instruktor a metodik u Policie ČR, působil však i jako lektor MV ČR pro speciální zbraně. Je autorem mnoha odborných publikací, a to nejen rezortních pro PČR - mj. Manuálu obranné střelby díl I a II, publikovaných v nakladatelství Grada. V současnosti především cvičí speciální policejní složky a jejich instruktory kolem celého světa - nejen v zemích EU, ale i například v Mexiku, Indii, Afganistánu, Číně, Kongu, Vietnamu, Togu, Gruzii, Kuwaitu, apod.)  

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace