Chcete si pořídit střelnou zbraň? Potřebujete zbroják, ale pospěšte si

Chcete si pořídit střelnou zbraň? Potřebujete zbroják, ale pospěšte si
Popisek: ilustrační foto
21 / 11 / 2015, 18:15

Střelná zbraň, se kterou ale umí její majitel perfektně zacházet, je i podle Interpolu nejefektivnější prevence teroristických útoků

Stále více lidí uvažuje o tom, že by si pořídili pro svoji sebeobranu střelnou zbraň. V Evropě je v současnosti nejhorší bezpečnostní situace za posledních několik desítek let. Ač se nás snaží politici přesvědčit, že "mají situaci pod kontrolou" a "nemáme propadat panice", realita je poněkud jiná a sledujeme to několikrát denně v médiích. Navíc se Evropská komise snaží co nejrychleji omezit práva evropských občanů, aby neměli přístup k poloautomatickým zbraním

Podobně jako u řidičského průkazu, také pro získání zbrojního průkazu musí žadatel(ka) splnit určité zákonem dané podmínkyZískání zbrojního průkazu bohužel není levná záležitost. Většina formálních úkonů je spojena s byrokracií a za většinu z nich se také vybírá poplatek. Přehled poplatků naleznete zde.

Zbrojní průkaz opravňuje fyzickou osobu k nabývání vlastnictví a držení zbraně nebo střeliva do těchto zbraní v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny zbrojního průkazu a v rozsahu těchto oprávnění k jejich nošení nebo k provádění pyrotechnického průzkumu podle oprávnění stanoveného pro skupinu F zbrojního průkazu (§ 16 odst. 1 zákona o zbraních).

Zbrojní průkazy se rozlišují podle účelu užívání zbraně nebo střeliva a podle rozsahu oprávnění do skupin (§ 16 odst. 2 zákona o zbraních): 
- ke sběratelským účelům,
ke sportovním účelům,
k loveckým účelům,
k výkonu zaměstnání nebo povolání,
k ochraně zdraví, života nebo majetku,
k provádění pyrotechnického průzkumu.

Jestliže má fyzická osoba u sebe zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně, je povinna mít u sebe i zbrojní průkaz a průkaz zbraně [§ 29 odst. 1 písm. h) zákona o zbraních]. Doba platnosti zbrojního průkazu činí 10 let. Na základě posudku o zdravotní způsobilosti žadatele může příslušný útvar police vydat zbrojní průkaz s dobou platnosti kratší než 10 let. Odbor bezpečnostní politiky Ministerstvo vnitra ČR, 5. 8. 2014

Na stránkách zbranekvalitne.cz naleznete veškeré teoretické podklady potřebné pro získání zbrojního průkazu. Jak potvrzují zkušenosti absolventů, informace na těchto stránkách jsou pro úspěšné zvládnutí teoretické části zkoušky odborné způsobilosti dostatečné, i bez další literatury. Pokud však nemáte žádné praktické zkušenosti se zbraněmi, velmi Vám doporučujeme absolvovat také přípravný kurs na některé ze střelnic pro nácvik bezpečné manipulace se zbraní i střelby samotné. Pro více informací o zbrojním průkazu i zbraních všeobecně navštivte diskuzní fórum, kde najdete mnoho zkušených střelců, kteří Vám rádi poradí. Nebojte se proto zaregistrovat a zeptat se. Pokud tedy i Vy chcete mít svůj "zbroják", na stránkách zbranekvalitne.cz  najdete veškeré informace, jak na to, i mnohem více!

A pokud se zajímáte o problematiku střelných zbraní, navštivte stránky Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní, LEX z.s.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace