Chcete vědět, kdy zemřete? Umělá inteligence vyvinutá univerzitou v Adelaide vám to prozradí

Chcete vědět, kdy zemřete? Umělá inteligence vyvinutá univerzitou v Adelaide vám to prozradí
Autor: pixabay.com|Popisek: Umělá inteligence
15 / 06 / 2017, 12:00

Vědci z univerzity v australském Adelaide vyvinuli pokročilou umělou inteligenci, která s velkou přesností ,,předpoví", za jak dlouho pacient zemře.

Vědci dokázali vyvinout systém umělé inteligence, která se 70% přesností předpoví, kdy pacient zemře analyzováním snímků jeho orgánů. Podle vědců z univerzity v Adelaide program v testovací fázi uspěl a může tedy v lékařských předpovědích zastoupit své ,,lidské" protějšky.

Podle vědců dokáže jejich systém umělé inteligence vidět na snímcích orgánů nemocných lidí anomálie, které by lidské oko odborníka nespatřilo. Vědci z univerzity v Adelaide použili umělou inteligenci na analýzu snímků hrudníku 48 pacientů, kterým bylo necelých 60 let. Počítačový program byl schopen předpovědět, který z pacientů zemře do pěti let s 69% přesností.

Tato zjištění mohou vést k dřívějšímu odhalení nemoci a nasazení správné léčby při různých formách nemocí. Pokročilá umělá inteligence může navíc pomoci rozvíjet tzv. prediktivní medicínu. ,,Předpovídat budoucnost zdravotního stavu pacienta je užitečné, protože to umožňuje lékařům upravit individuálně vhodnou léčbu," řekl Luke Oakden-Rayner, vedoucí výzkumného týmu, jenž na systému umělé inteligence pracoval. ,,Náš výzkum se zabýval využitím ,,hlubokého učení", techniky, kde se počítačové systémy mohou učit, jak porozumět a analyzovat snímky orgánů," dodal Oakden-Rayner.

Umělá inteligence sice zatím nemůže v současné podobě plnohodnotně nahradit lékaře, ale je schopná detekovat takové problémy či anomálie na snímcích orgánů pacientů, kterých by si lékař při podrobné analýze nemusel všimnout.

Další fáze výzkumu pak bude obnášet analyzování desítek tisíc pacientových snímků orgánů. Podle Oakdena-Raynera může právě ,,automatizovaný systém" umělé inteligence detekovat anomálie tím, že bude mít k dispozici velký objem dat. 

 

psali jsme:

Další hrozba pro lidstvo - umělá inteligence

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace