Chcete zemřít? Sežeňte si sami jed. Americkým věznicím dochází smrtící injekce

Chcete zemřít? Sežeňte si sami jed. Americkým věznicím dochází smrtící injekce
Autor: Flickr.com|Popisek: injekce
21 / 02 / 2017, 18:00

Pokud čekáte na trest mrti, tak si sami sežeňte jed, vzkazují americké věznice těm, kteří byli odsouzeni k absolutnímu trestu

Americké věznice se potýkají s nedostatkem smrtících látek, které se používají k popravám vězňů. Bojkot farmaceutických firem totiž zapříčinil akutní nedostatek smrtícího jedu, který se k popravám vězňů používá.

Již v minulosti bylo zaznamenáno nemálo případů, kdy po vstříknutí nekvalitní smrtící směsi vězňové umírali dlouhé minuty i hodiny v agónii, a výjimečně na některé odsouzené tyto látky nezabraly vůbec. Před třemi lety takto umíral například Joseph Wood, jemuž byla do žíly vstříknuta kombinace midazolamu a hydromorfonu. Ta však zřejmě nebyla dost silná a Wood umíral hodiny v agónii.

Pokud bude bojkot farmaceutických firem trvat dál, budou podle deníku The Washington Post některé americké státy uvažovat o obnově trestu smrti zastřelením. To je dnes například běžné v Číně. Firmy, které jedy vyrábějí, začaly věznice záměrně bojkotovat, protože jim tento způsob poprav připadá barbarský a chtějí se tak od něj distancovat.

Pomoc se sháněním injekcí odmítli věznicím i lékařští specialisté, kteří se většinou od prosby odvraceli podobným způsobem s prohlášením, že jejich službou je životy zachraňovat, ne ukončovat.

související: Syrský režim popravil ve věznici u Damašku až 13 000 odpůrců

Americká věznice v Arizoně však nyní přišla s neobvyklým řešením, když nabídla vězňům odsouzeným k trestu smrti, že si mohou sami nebo prostřednictvím svých obhájců obstarat smrtící injekce, jichž má tato věznice nedostatek.  S tím však nesouhlasí dřívější Woodův obhájce Dale Baich, který deníku The Washington Post řekl, že stát se snaží ,,hodit" zodpovědnost za popravu na vězně a jejich právníky. Pokud chce Arizona nadále trest smrti vykonávat, měla by být podle Baiche schopná jej sama i adekvátně vykonat.

Ředitel Informačního centra trestu smrti Robert Dunham k možnému plánu arizonské věznice řekl, že je v podstatě nelegální. Není podle Dunhama možné, aby podobné smrtící látky pro exekuce dodával někdo jiný než přímo lékaři.

 

 

Zdroj: washingtonpost.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace