Autor fotografie: archiv redakce|Popisek: Kandidát na preidenta České republiky Jiří Hynek
Evropští úředníci mají být správci našeho evropského domu a místo toho se chovají jako jeho vládci, říká kandidát na hlavu státu a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Do volebního klání, které jde nyní do horkého finále, jde podle svých slov právě i pro vzrůstající pocit z frustrace vůči eurohujerství a způsobu vládnutí současné české politické garnitury. Proto chce tvrději vystupovat vůči hybné síle EU Německu, než například dosluhující premiér Sobotka, který si nechával z Berlína posílat „hraběcí rady“ jak má v Bruselu hlasovat. Hynek také varuje před dalším zhoršováním bezpečnostní situace v EU, které způsobil vstřícný přístup německé kancléřky Angely Merkelové k vlnám muslimským imigrantů.
Klasická otázka na úvod: Proč jste se rozhodl kandidovat na post hlavy státu?
Do politiky jsem vstoupil pouze proto, že jsem na to už nemohl dívat. Jsem nespokojený s řadou věcí, například s ignorancí bezpečnostních hrozeb, eurohujerstvím či způsobem vládnutí a chování dosavadních politiků. Měl jsem jenom dvě možnosti: stát se apatickým, jak to vidím u spousty spoluobčanů, nebo do politiky aktivně vstoupit a o něco se pokusit. Protože mi není lhostejná budoucnost mých dětí, tak se pokouším něco změnit. Ke kandidatuře na funkci prezidenta mě vedlo to, že žádný z kandidátů na tuto funkci nesplňoval moje představy. Nyní jsem kandidátem navrženým 29 poslanci z osmi politických subjektů. Ač jsem jedním ze zakladatelů politické strany Realisté a realistické hodnoty zastávám, jsem díky takto široké nominaci nadstranickým kandidátem. Mám vzdělání, praxi, zkušenosti a odhodlání na to stát se prezidentem České republiky.
V čem byste byl kromě toho lepším prezidentem, než je ten současný?
Jsem v dobré zdravotní a fyzické kondici. Jsem člověk z praxe, mám velké zkušenosti z průmyslu, ze zahraničního obchodu a mezinárodně bezpečnostního prostředí. Celý život se živím prací, nikdy jsem nebyl závislý na příjmech ze státního rozpočtu. Umím navázat na řadu věcí, které dělá stávající prezident Miloš Zeman, především na podporu našeho průmyslu v zahraničí. Dokáži ale tuto činnost dělat mnohem intenzivněji. Mou výhodou je i způsob mé komunikace. Mluvím slušně, ne tak, aby se to muselo vysílat až po 22 hodině.
Hodláte být prezidentem aktivním, který využívá dikce současné ústavy, vstupuje do politického procesu a je jeho spolutvůrcem?
Ano. Největším nebezpečím pro naše politické prostředí by byl pasivní prezident. Prezident musí být aktivní, ale zároveň nesmí své pozice zneužívat k politikaření či vyřizování osobních neshod s jinými politiky. Budu nejen prezidentem aktivním, ale předvídatelným a spravedlivým.
Jste rodákem z Ústí nad Labem, který je vedle Ostravska nejhorším regionem po stránce nejen bezpečnostní, ale i morální. Říká se, že Ústí není město, ale životní styl. I proto má kraj velké problémy s asociálními živly, kvůli kterým zde nově propukla epidemie žloutenky a k problémům zdravotním se trvale přidávají otázky životního prostředí. Zasadil byste se jako prezident republiky také o rozvoj jejich postižených regionů, nebo je to podle vás úkol pro místní politiky?
Pracuji v Praze, ale často pracovně navštěvuji řadu míst v České republice, včetně Ústecka. Tedy nejsem odtržen od reality jako jiní. Místní samospráva nemá sílu řešit dlouhodobě neřešené problémy související s vyloučenými lokalitami. A sypání prostředků do projektů takzvané integrace se ukazuje jako naprosté plýtvání penězi, protože je tu příliš mnoho těch, kteří zneužívají celého spektra sociálních dávek a nikdy nepřeložili dřevo křížem. A zatímco slušní zodpovědní a pracovití spoluobčané každý den ráno vstávají do práce, tak jejich nepřizpůsobiví sousedé jim ze života dělají peklo. Celonoční mejdany, pořvávání, provokace, vyhrožování, ničení společného majetku. Tak vypadá soužití těch slušných s těmi, co umí jediné - zneužít sociální systém naší země. Co z toho vzniká? Frustrace a apatie na straně jedné a růst arogance na straně druhé. To se týká nejen Ústecka, ale i řady dalších míst v České republice. Prezident nemá sice faktickou moc toto změnit, ale budu tlačit na poslance, aby byly přijímány zákony, které chrání slušné pracovité občany před zloději, násilníky a těmi, co porušují zákony. A ne naopak. Budu neustále připomínat vládě, aby se postarala o to, že se okamžitě zastaví podvody se sociálními byty, fiktivním pěstounstvím a zneužíváním sociálních dávek. Je to podvod a jako podvod se musí trestat. Jako prezident musím ctít základní listinu práv a svobod. A v ní se praví: „Každý má právo získávat prostředky pro své životní potřeby prací. Občany, kteří toto právo nemohou bez své viny vykonávat, stát v přiměřeném rozsahu hmotně zajišťuje.“ A tak budu chtít, aby to u nás bylo.
Jedním prezidentem už jste; připomínám, že Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Jste připraven v případě svého volebního úspěchu zanechat svých obchodních aktivit?
Nejdříve než odpovím, musím vysvětlit svou stávající práci. Nemám žádné obchodní aktivity. Stojím v čele nevládní, neobchodní a neziskové organizace, která na rozdíl od řady jiných neprojídá peníze daňových poplatníků. Financování našeho provozu je zajišťováno z členských příspěvků u nás sdružených firem. Posláním naší asociace je spolupodílet se na vytváření optimálních podmínek pro výzkum, vývoj a výrobu obranné a bezpečnostní techniky a materiálu. Tedy to, co je v zájmu celé naší země i jeho obyvatel. V tom pomáháme vládě a někdy bohužel ji i musíme suplovat. Ale abych odpověděl na vaši otázku: v případě svého zvolení prezidentem České republiky nemohu stát v čele jakékoliv nevládní organizace. Tedy ani v čele AOBP.
Vaše současné působení je směřováno ke zbraním a k bezpečnosti. Evropská unie přitom chce omezit a postupně zakázat legální držení zbraní. Podporoval byste ve své funkci hlavy státu tyto snahy? Jaký je váš vztah ke snahám EU omezovat pravomoci členských států i k posilování role Německa v EU?
Už jsem několikrát deklaroval, že bych nepodepsal žádný zákon, který by ohrožoval bezpečnost této země. Také bych nechtěl podepisovat zákony hloupé a směřující proti lidem. Zmíněná směrnice EU je nejen hloupá a je namířená proti lidem, ale i ohrožuje bezpečnost naší země. Co je úplně nejhorší, že ze strany evropských úředníků došlo k zneužití jejich postavení. Přestože neustále argumentovali bojem proti terorismu a bezpečností, tak směrnici navrhli a Evropský parlament ji schválil jako směrnici vnitřního trhu. A proč? Protože v Bruselu si moc dobře uvědomují, že v oblasti národní bezpečnosti členských zemí nemají žádné pravomoci. Připadá někomu normální, že omezení velikosti zásobníků je předpis, který upravuje evropský vnitřní trh? Evropští úředníci mají být správci našeho evropského domu a místo toho se chovají jako jeho vládci. Ve funkci prezidenta proto vždy budu tím, kdo bude hájit zájmy našich obyvatel. Nepřipustím žádné snahy o zničení naší suverenity a samostatnosti. Německo je náš vážený soused a významný obchodní partner, a tak s ním také budu vždy jednat. Ale jako rovný s rovným.
Tváří v tvář současné bezpečností situaci v Evropě - a tím nemyslím jen některými médii a politiky proklamovanou hrozbu Ruska, ale také zcela konkrétní riziko muslimského extremismu a terorismu - jste pro posílení role armády a bezpečnostních sborů? Jaký je váš názor na úvahy o znovuzavedení povinné vojenské služby v nějaké formě?
Tím, že se dlouhodobě pohybuji v problematice bezpečnosti, jsem schopen si naprosto realisticky uvědomovat, jak rapidně se bezpečnostní situace okolo nás zhoršuje. Když v roce 1936 v tehdejším Národním shromáždění projednával zákon o obraně státu, našla se řada politiků, kteří tvrdili, že vláda straší obyvatele a odmítali přijetí tohoto zákona. Někteří proto, že hrozby neviděli, jiní proto, že je vidět nechtěli. Tři roky nato jsme již byli okupováni nacistickým Německem. Dnes je zákon o branné povinnosti postaven na principu dobrovolnosti v době míru. Povinný vojenský výcvik všech občanů se předpokládá až v době ohrožení státu či válečném stavu. Podle vojenské doktríny se počítá s tím, že v takové situaci bude vojenskými správními úřady zahájeno odvodní řízení a prostřednictvím vojenských škol a výcvikových zařízení bude zahájena příprava vojáků. Toto je ve skutečnosti fikce, protože na to vůbec nebude čas. Proto, jestli to myslíme s vlastní obranou vážně, musíme zajistit základní vojenský výcvik obyvatel dříve, než v době ohrožení státu.
Jste za rozšíření práv držitelů zbraní, tak aby se mohli po změně ústavy podílet na obraně státu proti terorismu, tak jak je to třeba v Izraeli nebo v USA, kde zatím naposledy masakrující vraha v Texasu pomohli zadržet ozbrojení občané?
Nemyslím, že je nutno stávající zbraňovou legislativu měnit. Je dobrá a vyvážená. Nechci, abychom obyvatele zbytečně ozbrojovali, ale ani abychom je podle evropské směrnice odzbrojovali. Dnes smí vlastnit legálně zbraň pouze beztrestný, bezúhonný, zdravotně a odborně způsobilý občan. Ten pro stát nepředstavuje žádné riziko. Rizikem jsou teroristé, lupiči a gauneři mající nelegální zbraně. A na ty bychom se měli zaměřit.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více